آیا کراس بایت دندان (جابه به جایی فک ها) با ارتودنسی قابل اصلاح است؟

کراس بایت

در یک ساختار فک نرمال، دندان‌های بالا در جلو و عقب و در هر دو طرف دهان، کمی بیرون‌تر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرند. بنابراین هنگامی که دو ردیف دندان به درستی روی هم قرار نمی‌گیرند، مال اکلوژن در نظر گرفته می‌شود، که به بد بایت شناخته می‌شود و باید اصلاح شود. کراس بایت خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات دندانی را افزایش می‌دهد و می‌تواند بر فک، گردن و شانه‌های شما تاثیر بگذارد. اگرچه این وضعیت در کودکان به طور موثری درمان می‌شود، اجازه ندهید که این مسئله شما را از مراجعه به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی برای مشاوره بازدارد. با انجام درمان مناسب، می‌توانید نامرتبی دندان‌های خود را برطرف کنید. سه نوع ناهنجاری بایت شامل کراس بایت دندان یک طرفه، قدامی و خلفی می‌باشند.

انواع کراس بایت


کراس بایت خلفی

کراس بایت خلفی

کراس بایت خلفی وضعیتی است که دندان‌های عقب فک بالا در داخل دندان‌های عقبی فک پایین قرار می‌گیرند. این اتفاق زمانی می‌افتد که دندان‌ها یا فک بالا باریک‌تر از دندان‌های پایین باشند و می‌تواند در یک یا هر دو طرف دهان رخ دهد. این وضعیت 1 تا 16 درصد از کودکان دارای دندان‌های شیری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیشتر موارد کراس بابت خلفی (50 تا 90٪) حتی زمانی که دندان‌های دائمی رشد می‌کنند، باقی می‌مانند. در تعداد کمی از کودکان، مشکل به خودی خود برطرف می‌شود. برای به دست آوردن نیش راحت‌تر، فک پایین به سمت موقعیتی شیفت پیدا می‌کند که به دندان‌های بیشتری اجازه می‌دهد در تماس با هم قرار گیرند. با این حال، این تغییر مکان فک پایین ممکن است منجر به دندان قروچه شود و این امر می‌تواند باعث مشکلات دیگر دندانی، از جمله سایش سطح دندان، رشد و رویش غیرطبیعی دندان‌ها و فک‌ها و مشکلات مفصلی فک گردد.

کراس بایت قدامی

کراس بایت قدامی

کراس بایت قدامd یک مال اکلوژن است که در آن تماس یک یا چند دندان فوقانی با دندان‌های نیش آرواره زیرین توسط زبان مسدود می‌شود، یعنی موقعیت نادرست یک یا چند دندان جلویی فک بالا نسبت به دندان‌های قدامی فک پایین در زمانی که دندان‌ها در جفت شدگی به حالت میانی قرار دارند.

کراس بایت یک طرفه در کودکان

کراس بایت یک طرفه در کودکان

کراس بایت یک طرفه (تک جانبه) در کودکان، وضعیتی است که باید بلافاصله و در سریعترین زمان ممکن بررسی شود. به طور معمول، دندان‌های بالا باید با دندان‌های پایین همپوشانی داشته باشند. با این حال، هنگامی که فک بالا به درستی رشد نمی‌کند، قوس فوقانی که دندان‌ها را نگه می‌دارد کوچکتر از حد معمول می‌شود. دندان‌های پایین به صورت طبیعی در زیر دندان‌های بالایی قرار نمی‌گیرند. برای انجام این کار، فک در جهت روی هم قرار گرفتن حداکثر تعداد دندان‌ها تلاش می‌کند، و کمی به یک طرف جا به جا می‌شود، که باعث کراس بایت یک طرفه می‌گردد، که در آن تنها در یک طرف، دندان‌های پایین با دندان‌های بالا همپوشانی دارند.

اثرات بایت ناهماهنگ


هنگامی که ساختار فک شما ناهماهنگ است، احتمال بیشتری وجود دارد که از مشکلات دندانی و دیگر مشکلات سلامتی و عاطفی رنج ببرید. اثرات یک ناهنجاری فک شامل پوسیدگی دندان، بیماری لثه و فشار بر عضلات فک است که منجر به سردرد و درد مزمن فک، گردن، شانه و کمر می‌شود. دندان قروچه و رشد غیر طبیعی نتیجه یک بایت ناهموار می‌باشد. اگر این وضعیت اصلاح نشود، ممکن است صورت به طور نامتقارن رشد کند. در نتیجه، کودک یا نوجوان ممکن است در مدرسه مورد آزار و تمسخر قرار گیرد و از عزت نفس پایین رنج ببرد.

درمان کراس بایت دندان


بهترین زمان برای اصلاح ناهنجاری بایت، کودکی یا نوجوانی است، اما گزینه‌های درمانی برای بزرگسالان وجود دارد. درمان این مشکل شامل تنظیم دندان‌ها، کام یا فک با لوازم ارتودنسی می‌باشد.

بسط کام فوری به کمک جراحی

جراح از یک روش جراحی استفاده می‌کند که استخوان فک را در چند مکان می‌شکند و پس از جراحی بیمار از یک دستگاه سفارشی استفاده خواهد کرد. این جراحی اجازه می‌دهد تا بسط بیشتر کام بالا در مقایسه با بسط دهنده‌های کام، فراهم شود.

بسط دهنده متحرک

وسیله‌ای که بزرگسالان می‌توانند در صورت نیاز به بسط جزیی، در شب برای گسترده کردن کام بالا استفاده کنندـ .

بسط دهنده کام یا آرواره زیرین

متخصص ارتودنسی وسیله‌ای را متصل می‌کند که بر روی کام قرار می‌گیرد و به دندان‌های فوقانی متصل می‌شود که با چرخش منظم یک کلید خاص روی دستگاه به تدریج کام فوقانی را گسترش می‌دهد. بسط دهنده های کام در کودکان بسیار مؤثر هستند، که در آن‌ها کام هنوز در حال رشد است.

بریس

بریس به عنوان یک درمان به خودی خود و یا پس از بسط کام، دندان‌های بالا و پایین را برای رسیدن به بایت تراز شده، صاف و تثبیت می‌کند.

در حین درمان ناهمواری بایت، دندان‌هایتان را تمیز نگه دارید تا خطر پوسیدگی را کاهش دهید. دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز نخ دندان بکشید و از یک دهانشویه ضد باکتریایی استفاده کنید تا به جلوگیری از تجمع پلاک در نواحی از دهان که دسترسی به آن‌ها دشوار است، کمک کنید.