ارتودنسی دندان کودکان:انواع، مراحل و مراقبت

داشتن دندان‌های زیبا و صاف مهم است، حتی مهم‌تر از آن نیاز به کاهش هر گونه مشکلات بالقوه سلامتی مرتبط با دندان‌ها یا فک است. دندان‌های کج یا مشکلات فک ممکن است منجر به تمیز کردن نامناسب دندان‌ها شوند، که باعث پوسیدگی دندان و احتمالا بیماری لثه یا از دست دادن کل دندان‌ها می‌شود. اگر مشکلات ارتودنسی درمان نشوند می‌توانند منجر به مشکلات جویدن و هضم، اختلالات گفتاری و سایش غیر طبیعی سطوح دندان شوند. در طول زمان، کشش بیش از حد بر بافت لثه و استخوانی که از دندان‌ها پشتیبانی می‌کند، می‌تواند مفاصل فک را تحت تاثیر قرار داده و منجر به مشکلاتی نظیر سردرد، صورت یا گردن درد شود.

بسیاری از مردم بریس‌ها را به سادگی دیگر روش‌های زیبایی در نظر می‌گیرند. درحالی که دندان‌های ردیف و صاف قطعا ظاهر کودک شما را بهتر می‌کند و حتی شاید بعدا در زندگی مزایای اجتماعی و حرفه‌ای برای کودک در بر داشته باشد، دلایل مرتبط با سلامتی دیگری نیز برای استفاده از بریس وجود دارد. در صورتی که کودک شما نیاز به ارتودنسی دندان دارد به متخصصین ما مراجعه کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌‌ی ما تماس بگیرید. 


مشکل ارتودنسی در کودکان


وجود بعضی از مشکلات در ساختار دندان‌ها و فک در کودکان باعث می‌شود تا ارتودنسی در کودکان اهمیت زیادی پیدا کند. بعضی از مشکلات ارتودنسی کودکان عبارتند از:

 • اوربایت عمیق: دندان‌های جلویی پایین به بافت بالایی دندان‌های بالا گیر می‌کنند.
 • کراس بایت: یک یا چند دندان بالا در داخل دندان‌های پایین (به سمت زبان) گیر می‌کنند.
 • فاصله‌ی بین دندان‌ها: دندان‌ها از دست رفته‌اند یا خیلی کوچک یا خیلی بزرگ هستند.
 • شلوغی دندان‌ها: شامل دندان‌های اضافه یا دندان‌های به هم ریخته است.
 • اورجت (بیرون زدگی دندان‌های بالایی): دندانهای بالا که بیرون‌تر از حد نرمال قرار دارند و معمولا با فک کوچک پایین همراه است.
 • اندربایت(بیرون زدگی فک پایین): فک پایینی درازتر از فک بالایی است.
 • دندان‌های از دست رفته یا دندان‌های اضافه: به علت پوسیدگی دندان، صدمات و یا مشکلات ارثی.

انجام درمان ارتودنسی در کودکان باعث می‌شود تا بسیاری از مشکلات ارتودنسی کودکان برطرف شود.

مزایا


از دیگر مزایای ارتودنسی دندان کودکان درمان بعضی از مشکلات غیر ارتودنسی کودکان است، تعدادی از این مشکلات که با ارتودنسی برطرف می‌شوند عبارتند از:

 • مشکلات تنفس یا بلع: تنفس دهانی می‌تواند منجر به خروپف و قطع ناگهانی تنفس در خواب شود.
 • تصویر خود: لبخند جذاب می‌تواند تصویر شخص از خودش را بهبود بخشد و اعتماد به نفس را افزایش دهد.
 • مشکلات گفتار، جویدن یا بایت: نتیجه‌ای ناشی از جفت شدگی و همترازی نادرست فک
 • مکیدن انگشت یا انگشت شست: این عادت‌ها می‌توانند منجر به جلو آمدگی دندان‌های پیشین بالا و تنگ شدگی فک بالا شوند.

بهترین زمان انجام ارتودنسی کودکان


بهتر است که کودکان حدود 7 سالگی اولین ارزیابی ارتودنسی خود را دریافت کنند. در حدود این سن، اولین دندان بزرگسالی کودکان شروع به ظاهر شدن می‌کند، و متخصص ارتودنسی کودک شما می‌تواند اولین نشانه‌های ناشی از مشکلات جدی مانند مال اکلوژن (یک بایت ناهمتراز)، فک باریک و دندان‌های جلو آمده و برآمده را بررسی کند. این عارضه‌ها هنگامی که کودک بین سن 7 تا 10 ساله است راحت‌تر درمان می‌شوند، زیرا فک‌ها هنوز در حال رشد هستند و سریعتر با دستگاه‌های اصلاح کننده تطبیق می‌شوند.

انواع روشهای ارتودنسی


درمان ارتودنسی در کودکان به دو صورت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک انجام می‌شود.

ارتودنسی ثابت

دستگاه‌های ثابت دستگاه‌ یا تجهیزاتی هستند که به دندان‌ها متصل می‌شوند، و توسط بیمار قابل برداشته شدن نیستند و قادر به ایجاد حرکت دندان می‌باشند. انواع ارتودنسی ثابت عبارتند از:

بریس‌های فلزی معمول

بریس‌های فلزی معمول، رایج‌ترین نوع بریس هستند و امروزه نسبت به گذشته بسیار راحت‌تر می‌باشند. و از فولاد ضد زنگ درجه بالا ساخته شده‌اند. بریس‌های فلزی دندان‌های کودک شما را با استفاده از براکت‌های فلزی و سیم آرچ صاف می‌کنند. با بریس‌های فلزی کودک شما برای داشتن لبخندی منحصر به فردتر، شخصی و رنگارنگ گزینه و سرگرمی برای اضافه کردن کش‌های رنگی (نوارهای پلاستیکی) دارد.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی از مواد شفاف ساخته شده‌اند و بنابراین روی دندان‌ها کمتر از بریس‌های فلزی قابل مشاهده هستند. به همین دلیل، بریس‌های سرامیکی عمدتا در بیماران نوجوان که نگرانی‌های زیبایی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع بریس‌ها در حالی که از نظر بصری کمتر قابل دیدن هستند، از آنجایی که بریس‌های سرامیکی بزرگ‌تر و شکننده‌تر از همتایان فلزی خود هستند، برای بهداشت دهان و دندان نیاز به توجه بیشتری دارند. به همین دلایل، بریس‌های سرامیکی بیشتر در دندان‌های پیشین بالایی و دندان‌های پیشین پایینی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بریس‌های لینگوال یا زبانی

بریس‌های لینگوال بر روی قسمت داخلی دندان‌ها (در کنار زبان و کام) قرار می‌گیرند و گزینه‌ای عالی برای افرادی است که در مورد ظاهر خود نگران هستند. مانند بریس‌های معمول، دندان‌ها با استفاده از فشار ملایم مداوم، برای کمک به حرکت آرام به سمت موقعیت مناسب، صاف می‌شوند. بریس‌های لینگوال شامل سفارشی‌سازی بیشتری هستند و ممکن است گران‌تر از بریس‌های معمول باشند.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک می‌تواند برای تمیز کردن توسط بیمار برداشته شود و توسط متخصص ارتودنسی تنظیم می‌شود. انواع مختلف دستگاه متحرک عبارتند از:

نامرئی

بریس‌های نامرئی یک سری از تری‌های هم‌تراز کننده‌ی پلاستیکی شفاف هستند که می‌توانند برای خوردن، نوشیدن، شستن و نخ دندان کشیدن برداشته شوند. بریس‌های شفاف، به علت نامرئی بودنشان خوش‌یند هستند، و به علت متحرک بودنشان برای مدیریت و مراقبت بسیار راحت هستند.

نگهدارنده‌ها

نگهدارنده‌های ارتودنسی دستگاه‌های سفارشی هستند که معمولا از سیم‌ها یا پلاستیک شفاف ساخته می‌شوند. هنگامی که یک مرحله از درمان ارتودنسی برای صاف شدن دندان‌ها انجام شده است، یک خطر همیشگی از تغییر شکل دندان‌ها باقی می‌ماند. با استفاده از نگهدارنده برای نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت جدید خود در طول زمان، الیاف پریودنتال اطراف امکان سازگاری با تغییرات استخوان را دارند که می‌تواند در به حداقل رساندن هر گونه تغییرات در وضعیت نهایی دندان پس از اتمام درمان ارتودنسی کمک کند.

وسیع کننده‌ی کام یا اکسپندر

وسیع کننده‌ی قوس فک یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای از بین بردن پرجمعیتی و به هم ریختگی دندان‌ها و کراس بیات در بیماران رو به رشد است. یک بسط دهنده با باندهایی که در اطراف دندان قرار دارند و یا بند پلاستیکی که روی دندان وصل شده است، به قوس بالا متصل می‌شود.

فرآیند عمل بریس‌ها


آزمایش بالینی

آزمایش بالینی توسعه‌ی معاینه‌ای است که در آزمایش اولیه انجام شده است. بررسی کامل‌تر دندان‌ها، بافت نرم و مشکلات فک برای تشکیل پایه‌ی تشخیص ضبط می‌شود.

اشعه ایکس پانورامیک

اشعه ایکس پانورامیک برای نمایان ساختن کامل تمام دندان‌های بالا و پایین و فک‌ها بسیار مهم است. اشعه ایکس به متخصص ارتودنسی اطلاعاتی در مورد استخوان فک، ریشه‌ها و مفصل فک می‌دهد، و همچنین حضور دندان‌های اضافی، دندان‌های آسیب دیده یا دندان‌های از دست رفته را ارزیابی می‌کند.

نصب بریس‌ها

زمان نصب بریس‌ها رسیده است. چسب یا رزین خاصی بین دندان و بریس فلزی یا سرامیکی بکار گرفته می‌شود. هر بریس به یک دندان خاص متصل می‌شود. سپس متخصص ارتودنسی چسب اضافی را پاک می‌کند. به منظور نصب دائمی هر بریس به هر دندان، نور آبی با شدت بالا برای سفت شدن رزین استفاده می‌شود. چند ثانیه برای هر دندان وقت لازم است. در نهایت حلقه‌ها روی دندان هستند و فرض می‌شود که تا پایان درمان حرکت نمی‌کنند.

قرار دادن سیم

این پایان کار است. متخصص ارتودنسی فاصله اندازی که به او امکان دیدن تمام دندان‌ها را می‌دهد را بر می‌دارد. سیم در مرکز هر حلقه قرار می‌گیرد و با باندهای پلاستیکی کوچک وصل می‌شود. این باندهای پلاستیکی که لیگاتور نامیده می‌شوند به بریس‌های روی دندان‌ها رنگ می‌دهند.

مراقبت از ارتودنسی کودکان


با دقت تمیز کردن بریس‌ها ضروری است، زیرا جرم‌های میکروبی به راحتی درون و اطراف آنها به دام می‌افتند. روش زیر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه را آسان و موثر می‌سازد.

 • کش‌ها و دیگر قسمت‌های متحرک تجهیزات ارتودنسی کودک را در آورید.
 • بریس‌های کودک را تمیز کنید. مسواک را در زاویه‌ی 45 درجه نگه دارید و اطراف سیم‌ها و گیره‌های بریس‌ها را تمیز کنید. از بالای هر سیم به سمت پایین مسواک بزنید.
 • یکبار در روز نخ دندان بکشید.
 • دندان‌های کودک را بشویید و بررسی کنید. دندان‌ها را بطور کامل با آب و دهان شویه شستشو دهید.
 • برای مراقبت بیشتر از ارتودنسی دندان کودک، کودک را برای بررسی دندان‌ها نزد دندانپزشک اطفال ببرید.