اوربایت(جلو بودن فک و دندان های بالا) کودک در اثر ژنتیک و محیط

اوربایت نوعی ناهنجاری و نامرتبی دندان‌ها است و زمانی بروز می‌یابد که دندان‌های بالا همپوشی عمودی با دندان‌های پایین داشته باشد. غالباً این‌طور به نظر می‌رسد که کج شدن دندان‌ها تنها مشکل مربوط به اوربایت است، حال آن که در واقع فک‌ها و دندان‌های کودک هم‌محور و منظم نیست. اوربایت غالباً ارثی است، یعنی این که مشکل بدشکلی فک برخی کودکان مادرزادی است و فک به صورت غیرعادی رشد می‌کند.

جلو بودن فک بالا یکی از مشکلات بسیار شایع دندانی در میان کودکان است که با ارتودنسی به راحتی درمان می‌شود. ارتودنسی دندان‌های کودک را ردیف و مرتب می‌کند، لبخندی زیبا و درخشان خلق می‌کند و از بروز مشکلات ثانویه‌ای که در صورت اصلاح نشدن اوربایت ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کند.

انواع اوربایت


اوربایت عمودی: دندان‌های بالا همپوشی قابل توجهی با دندان‌های پایین دارد.

اوربایت افقی: زمانی که دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین باشد.

البته گاهی اوقات هر دو مشکل اوربایت عمودی و افقی وجود دارد اوربایت را می‌توان از نظر ماهیت مشکل به دو گروه دندانی یا اسکلتی نیز تقسیم‌بندی کرد. منظور از اوربایت دندانی حالتی است که نامرتبی دندان‌ها علت ایجاد اوربایت باشد. حال آن که در اوربایت اسکلتی این وضعیت فک است که باعث بروز اوربایت می‌شود.

علت بروز اوربایت


شکل و یا اندازه فک یا دندان‌ها شایع‌ترین علت اوربایت است. یعنی این که در مقایسه با اندازه دندان‌ها فضای بسیار زیاد یا بالعکس فضای بسیار کمی برای قرارگیری دندان‌ها وجود دارد. اگر این وضعیت اصلاح نشود و فضای کافی وجود نداشته باشد، اوربایت به صورت دندان‌های شلوغ و به هم فشرده بروز می‌یابد و دندان‌ها کج و نامرتب رشد می‌کند؛ بالعکس اگر فضای زیادی وجود داشته باشد، دندان‌ها فاصله‌دار می‌شود. در نوزادان و کودکان عادت‌هایی مانند مکیدن انگشت شست، مکیدن پستانک و شیشه شیر تا سنین بالا و استفاده بیش از حد شیشه شیر که فشار دادن زبان به پشت دندان‌ها را در پی دارد، باعث اوربایت می‌شود. در نوجوانان و بزرگسالان نیز جویدن مزمن ناخن و مداد یا اشیاء دیگر به بروز اوربایت دامن می‌زند. به علاوه اگر به موقع برای ترمیم دندان اقدام نشود و دندان از دست برود، ممکن است مشکل اوربایت پیش بیاید.

علل دیگر اوربایت عبارت است از:

  • ژنتیک
  • دندان قروچه
  • اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ)

عوارض درمان نکردن اوربایت


اگر اوربایت درمان نشود، سلامتی و زیبایی دندان‌های کودک به خطر می‌افتد و عوارضی مانند آسیب غیرقابل ترمیم دندان‌ها به دلیل موقعیت و جایگیری غیرعادی آنها و درد احتمالی فک، شامل اختلالات مفصل فکی ـ گیجگاهی پیش می‌آید.

دیگر عوارض اوربایت به شرح زیر است:

  • پوسیدگی دندان شامل کرم خوردگی و سوراخ شدن دندان، بیماری لثه، لق شدن و از دست دادن دندان و ساییدگی مینای دندان
  • درد فک
  • سردردهای شدید
  • ناراحتی یا درد هنگام جویدن
  • مشکل در باز یا بسته کردن کامل دهان
  • آپنه (وقفه تنفسی) در خواب
  • اختلالات گفتار

درمان نکردن اختلال اوربایت، تغییر چشمگیری را در ساختار صورت ایجاد می‌کند و به مشکلات و ناراحتی‌های روحی مانند کاهش اعتماد به نفس و حس رضایت از خود دامن می‌زند. اگر علل اوربایت در دوران خردسالی شروع شده و به مرور زمان تشدید شده باشد، آثار مخرب آن قبل از دوران بلوغ مشخص می‌شود و کودک را در معرض تمسخر و آزار هم‌کلاسی‌های خود قرار می‌دهد.

بریس دندان چه کمکی به درمان اوربایت می کند؟


اوربایت

بریس به دندان‌های کودک متصل می‌شود و دندان‌های پیشین را به مرور زمان حرکت می‌دهد تا با دندان‌های پایین همخوانی پیدا کند. اکثر ناهنجاری‌های بایت تا سن 6سالگی مشخص می‌شود و درمان معمولاً در بازه سنی 14 ـ 8 سال انجام می‌شود. درمان ارتودنسی دندان‌های اکثر کودکان یک تا سه سال طول می‌کشد. درمان‌هایی که در سن پایین‌تر شروع شود، نتایج بهتری را به دست می‌دهد. اگر اوربایت اصلاح نشود، اوربایت مشکلات متعددی را برای دهان و دندان‌های کودک ایجاد می‌کند و چاره‌ای جز انجام ارتودنسی در دوران بزرگسالی باقی نمی‌ماند.

ضرورت انجام ارتودنسی


ارتودنسی دندان‌های کودک را ردیف و مرتب و لبخندی زیبا و درخشان را خلق می‌کند و به این ترتیب از بروز عوارض متعدد و ناراحتی‌های دهان و دندان جلوگیری می‌کند. بنابراین ضرورت انجام درمان‌های وقت‌گیر و پرهزینه در دوران بزرگسالی از بین می‌رود.

انواع بریس


در خلال چند دهه گذشته دستاوردهای چشمگیری در زمینه دانش ارتودنسی به دست آمده است. اگرچه هنوز هم برخی متخصصین ارتودنسی ترجیح می‌دهند که از رابر باند و براکت‌های فلزی قدیمی استفاده کنند، اما در حال حاضر دامنه انتخاب محدود به این وسایل نیست. بعضی از وسایل ارتودنسی اصلاح اوربایت متحرک‌اند و می‌توان آنها را هنگام غذا خوردن و کار کردن درآورد. بعضی از تجهیزات ارتودنسی پیشرفته شفاف یا هم‌رنگ دندان‌اند و جلب توجه نمی‌کنند. متخصص ارتودنسی اطفال بهترین روش را برای اصلاح مشکل اوربایت دندان‌های کودکان انتخاب می‌کند.