اینویزیلاین (پلاک نامرئی) کودکان و نوجوانان در درمان نامرتبی دندان

اینویزیلاین (پلاک نامرئی) کودکان و نوجوانان در درمان نامرتبی دندان

اینویزیلاین یک پوشش پلاستیکی نازک است که روی دندان‌های بالا و یا پایین کودک شما قرار می‌گیرد. کودک مجموعه‌ای از الاینرها را استفاده خواهد کرد که به تدریج دندان‌هایش را به موقعیت‌های بهتر حرکت می‌دهد. هر الاینر با کمک یک برنامه کامپیوتری به صورت سفارشی ساخته می‌شود که مکان دقیقی که دندان‌های فرزند شما در حال حاضر قرار دارند و چگونگی نیاز به حرکت آن‌ها را در نظر می‌گیرد. او هر سری الاینر را دو یا چندین هفته استفاده می‌کند تا دندان‌هایش را کمی شیفت دهد و سپس در مرحله بعدی درمان قرار می‌گیرد، که کمی متفاوت است. با گذشت زمان، تمام حرکت‌های کوچک به یک تغییر بزرگ منجر خواهند شد.

الاینر فرزند شما به گونه‌ای طراحی شده است که 22 ساعت در روز استفاده شود، و به کودک اجازه می‌دهد تا آن را برای صرف غذا و یا شرکت در رویدادهای مهم اجتماعی بردارد. با این حال، حتی زمانی که از آن استفاده می‌کند، هیچ کس از وجود آن اطلاع پیدا نمی‌کند - تفاوت بزرگی با بریس فلزی دارد.

یک تکنولوژی جدید وجود دارد که (در لغت) لبخند بر روی چهره بسیاری از جوانان ایجاد می‌کند: یک سیستم شفاف و متحرک از الاینرها، به طور خاص برای نوجوانان ساخته شده است که اینویزیلاین نام دارد. اگر فرزندتان برای این درمان متقاضی مناسبی باشد، آن را مناسب ترین گزینه برای سبک زندگی او خواهید یافت: به او اجازه می‌دهد هر چه می‌خواهد بخورد، تمیز کردن دندان‌های او را بهتر و آسان‌تر می‌کند، و تقریبا نامرئی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینویزیلاین برای کودکان و نوجوانان، لطفا با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید که می‌تواند بهترین گزینه برای کودک شما را پیشنهاد دهد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی اطفال آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شما در این زمینه هستند. به منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره ما تماس بگیرید.


اینویزیلاین چگونه کار می‌کند؟


الاینرهای اینویزیلاین دندان‌ها را از طریق یک سری حرکات به دقت کنترل شده حرکت می‌دهند. بر خلاف بریس‌های معمول، درمان اینویزیلاین نه تنها میزان حرکت هر الاینر را کنترل می‌کند، بلکه زمان حرکت را نیز تحت کنترل دارد. بنابراین، در هر مرحله پیرو برنامه درمانی اینویزیلاین برای آن مرحله خاص، فقط دندان‌های خاصی می‌توانند حرکت کنند. این درمان منجر به یک سیستم انتقال نیروی کارآمد می‌شود.

چرا اینویزلاین برای نوجوانان هم کاربرد پیدا کرد؟


الاینرهای شفاف برای بزرگسالان بیش از یک دهه انجام شده‌اند، اما تا چند سال پیش در اکثر موارد برای نوجوانان توصیه نمی‌شدند. به طور عمده، به دو دلیل: تصور می‌شد که نوجوانان آن‌ها را به صورت همیشگی و به مدت 22 ساعت در روز استفاده نمی‌کنند؛ همچنین، از آنجایی که بسیاری از نوجوانان همچنان دندان‌های دائمی در حال رشد دارند (دندان‌هایی که از زیر لثه‌ها بیرون می‌آیند)، حرکت دقیق دندان‌ها ممکن است مختل شود.

خوشبختانه، فناوری برای نجات به میان آمده است. اولین مشکل توسط "شاخص‌های انطباق" که بر روی خود الاینرها قرار می‌گیرد، برطرف می‌گردد. این نقاط رنگی، در حین وجود الاینرها در دهان، به مرور زمان محو می‌شوند که نشان می‌دهد آیا کودک شما برنامه درمان را دنبال کرده است یا خیر. برای حل مشکل دوم، الاینرها به صورت ویژه برای نوجوانان ساخته شده‌اند که دارای "زبانه‌های رشد" می‌باشند؛ این الاینرها برای نگه داشتن فضایی برای دندان‌هایی که هنوز به طور کامل بیرون نیامده‌اند، طراحی شده‌اند.

استفاده از ارتودنسی نامرئی برای کودکان و نوجوانان چه مزایایی دارد؟


مزیت اصلی اینویزیلاین این است که یک شیوه زیبایی انعطاف پذیر تری فراهم می‌کند تا اطمینان به داشتن لبخند زیبا را برای نوجوانان فراهم آورد. الاینرهای اینویزیلاین راحت، قابل جابجایی و تقریبا نامرئی هستند، به این معنی که نوجوانان می‌توانند بدون محدودیت، ناراحتی و عدم رضایت از خود که اغلب با براکت‌ها و سیم‌های فلزی همراه است، از زندگی خود لذت ببرند.

یکی از مزایای الاینرها در مقایسه با بریس‌های معمول این است که تمیز کردن دندان‌های کودک شما را آسان‌تر می‌کنند. از آنجا که قابل جابجایی هستند، هیچ چیز فرزند شما از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن همه جای دهان باز نمی‌دارد، همانطور که بدون وجود تجهیزات ارتودنسی این کار را انجام می‌داده است. اما مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند بسیار سخت‌تر از انجام این کار در اطراف براکت‌ها و سیم‌های بریس باشد و بهداشت دهان و دندان اغلب اذیت کننده می‌شود.

بعضی از کودکان همچنین دچار سوزش در گونه‌ها و لثه‌ها در اثر قسمت‌های فلزی بریس می‌شوند. خوشبختانه، پلاستیک یک الاینر به ندرت باعث چنین مشکلاتی می‌شود. به علاوه فرزند شما مجبور نیست که سریعا به مطب دندانپزشک مراجعه کند تا بتواند سیم جلو آمده را تنظیم یا براکت شکسته را دوباره بچسباند. او مجبور نخواهد بود مراقب باشد که چه  چیز می‌خورد، زیرا به راحتی در زمان غذا الاینر را برمی‌دارد.

انواع کاربردهای اینویزالاین برای کودکان و نوجوانان


اینویزالاین برای درمان مشکلات زیادی در کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

برای فاصله بین دندان‌ها

برای فاصله بین دندان‌ها

علل بسیاری برای شکاف بین دندان‌های کودکان وجود دارد. از رشد غیر طبیعی استخوان فک تا دندان‌های از دست رفته، شکاف تنها یک مشکل بصری نیست؛ همچنین می‌تواند مشکلات دندانپزشکی بیشتری، از جمله بیماری‌های لثه را شامل شود. به همین دلیل، ممکن است بخواهید از اینویزیلاین برای رفع شکاف بین دندان کودک خود استفاده کنید.

برای شلوغی دندان‌ها

برای شلوغی دندان‌ها

شلوغی دندان‌ها می‌تواند ظاهر دهان کودک‌تان را به گونه‌ای تغییر دهد که مطلوب شما نباشد. درمان اینویزیلاین می‌تواند دندان‌هایی صاف برای فرزند شما به ارمغان آورد در حالی که شلوغی بیش از حد در دهان را کاهش می‌دهد. چندین مولفه وجود دارد که هنگام استفاده از اینویزیلاین برای شلوغی دندان‌ها باید در نظر گرفته شود.

برای اپن بایت

برای اپن بایت

اگر فرزند شما دچار اپن بایت باشد، ایم وضعیت نه تنها می‌تواند بر چگونگی ظاهر دندان‌ها اثر بگذارد بلکه عملکرد آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر مشکل برطرف نشود، این مسئله می‌تواند باعث مشکلاتی در جویدن گردد و یک راه حل برای فع این مشکل اینویزیلاین است. اینویزیلاین، بریس‌های شفافی برای دندان‌ها هستند که عملکردی مشابه بریس‌های معمول را انجام می‌دهند.

برای TMJ

برای TMJ

اختلالات مفصلی تمپوروماندیبولار (TMJ) ناشی از چیزی است که اغلب به "بد بایت" نامیده می‌شود. به این معنی که دندان‌ها به درستی قرار نگرفته‌اند، زیرا مفصل موجود در فک ناهموار است. علل رایج TMJ شامل دندان قروچه، فشردن فک، آسیب‌هایی از جمله ضربه به صورت و آرتروز در مفصل می‌باشد.TMJ  می‌تواند نسبتا دردناک باشد. اینویزیلاین می‌تواند بد بایت را که منجر به درد مزمن TMJ می‌شود، اصلاح کند.

مراحل انجام درمان اینویزیلاین در کودکان


مراحل انجام درمان اینویزیلاین در کودکان عبارتست از:

وضعیت مورد کودک خود را ثبت نمایید

قبل از اینکه دندانپزشک کودک شما بتواند درمان اینویزیلاین کودک شما را برنامه ریزی کند، ابتدا باید اطلاعاتی را جمع آوری کند که نشان دهد دندان‌های کودک شما در حال حاضر چگونه هستند. این کار "ثبت وضعیت" نامیده می‌شود.

انواع داده‌هایی که نیاز دارند عبارتند از:

قالب‌گیری دندانی

قالب گیری دندان به سادگی یک نمونه از دندان‌های کودک شما می‌باشد.

برای شکل گیری قالب، دندانپزشک فرزند شما خمیری را در یک سینی قرار داده و سپس آن را روی دندان‌ها و لثه‌ها قرار می‌دهد. هنگامی که خمیر قرار داده شد، شکل دندان‌ها را به خود می‌گیرد.

به عنوان یک جایگزین، اینویزیلاین به دندانپزشکان اجازه می‌دهد قالب گیری دیجیتالی (نوری) را ارائه دهند، اگر این قابلیت را داشته باشند.

ثبت وضعیت دند‌ان‌ها

حتی اگر دندانپزشک کودک شما یک کپی کامل از دندان‌های بالایی و پایینی کودک شما داشته باشد، ممکن است مشخص نباشد که دو ردیف دندان‌ها چگونه با هم تماس پیدا می‌کنند. به همین دلیل ثبت وضعیت قرار گیری بایت مهم است.

دندانپزشک فرزند شما یک لایه خمیر سریع قابل تنظیم را بر روی دندان‌های کودک شما قرار می‌دهد و سپس از او می‌خواهد دهانش را ببندد. هنگامی که خمیر شکل گرفت، یک قالب از "بایت" کودک خواهند داشت.

اشعه ایکس دندانی

اشعه ایکس به دندانپزشک کودک شما اجازه می‌دهد ریشه دندان و سلامت استخوان فک و همچنین موقعیت ریشه فعلی را ارزیابی کند. ممکن است یک اشعه ایکس کامل از دهان و یا پانورامیک، و یا احتمالا هر دو، مورد نیاز باشد.

عکسبرداری

اینویزیلاین به مجموعه‌ای  8 تایی عکس از بیمار برای هر نمونه نیاز دارد. این تصاویر شامل عکس‌های جلویی و جانبی تمام چهره، عکس بسته از روی هم قرار گرفتن دندان‌های کودک شما و تصاویر نزدیک از هر قوس دندان (بالایی / پایینی) است.

فرم تجویز اینویزیلاین

هنگامی که دندانپزشک کودک شما تمام اطلاعاتی را که لازم است جمع آوری کرد، فرم تجویز اینویزیلاین را پر خواهند کرد.

این فرم تنها یک سند رسمی است که جزئیات مربوط به وضعیت فعلی فرزند شما، نحوه‌ای که دندانپزشک کودک شما می‌خواهد مورد فرزندتان را درمان کند و نوع تغییرات جهت گیری دندانی که مورد نظر است، را مشخص می‌کند.

اینویزیلاین قالب دهان کودک شما را به اطلاعات دیجیتالی تبدیل می‌کند

تکنسین‌های فناوری جهت‌دهی دندان‌ها با استفاده از سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) یک اسکن دیجیتالی از قالب‌های دندان کودک شما می‌گیرند. سپس این داده‌ها را دریافت می‌کنند و یک مدل 3 بعدی روی صفحه از دندان‌های بالا و پایین فرزند شما ایجاد می‎کنند.

دندانپزشک کودک شما انیمیشن درمان کودک را ارزیابی و تایید می‌کند

در این مرحله، شبیه سازی درمان کودک شما به وسیله یک نرم افزار مخصوص برای متخصص کودک‌تان فراهم خواهد شد.

این نرم افزار، دندانپزشک او را قادر به ارزیابی انیمیشن از هر زاویه می‌کند. پس از مشاهده آن، دندانپزشک کودک می‎تواند در صورت نیاز تغییراتی را در برنامه درمان پیشنهادی تقاضا دهد.

اینویزیلاین مجموعه الاینرهای کودک‌تان را تشکیل می‌دهد

هنگامی که تایید دندانپزشک کودک شما دریافت شد، تکنولوژی الاین دندان‌ها اطلاعات دیجیتالی مورد کودک شما را دریافت می‌کند و از آن برای ساخت مجموعه‌ای از گچ‌های دندانی بالا و پایین استفاده می‌کند.

اکنون همه چیز برای شروع درمان اینویزیلاین کودک شما آماده است

هنگامی که دندانپزشک مجموعه الاینرهای فرزندتان را دریافت کرد، قرار ملاقاتی برای شما ترتیب می‌دهد تا کودک شما بتواند درمان خود را شروع کند.

مراقبت‌های بعدی


اولین چیزی که هر کودک دارای اینویزیلاین پس از مراقبت اینویزیلاین خود دریافت می‌کند، یک نگهدارنده است. این نگهدارنده‌ها دندان‌ها را صاف نگه می‌دارند و به آن‌ها موقعیتی برای تکیه می‌دهند تا نتوانند به مکان قبلی خود بازگردند.

سوالات رایج


تعدادی از سوالات متداول که در زمینه استفاده از ارتودنسی نامرئی در کودکان و نوجوانان وجود دارد عبارتست از:

اینویزیلاین چقدر هزینه دارد؟

همانند سایر انواع درمان ارتودنسی، هزینه درمان اینویزیلاین به پیچیدگی عمل صاف کردن دندان کودک و دوره درمان او بستگی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هزینه قابل مقایسه با بریس‌های ثابت معمول است. با این حال، تنها دندانپزشک کودک می‌تواند هزینه را به طور دقیق تعیین کند.

درمان اینویزیلاین چقدر طول می‌کشد؟

زمان لازم بستگی به پیچیدگی درمان دارد و به طور کلی مشابه بریس‌های معمول است. در طول مشاوره، دندانپزشک کودک شما می‌تواند به شما اطلاعات دقیق‎تری ارائه دهد.