بهترین روش برای درمان نامرتبی و به هم ریختگی دندان در کودکان

بهترین روش برای درمان نامرتبی و به هم ریختگی دندان در کودکان

به هم ریختگی دندان‌ها می‌تواند نامناسب بودن تناسب بین دندان‌های بالا و پایین و یا دندان‌های بسیار شلوغ باشد. دندان‌های شلوغ، دندان‌های افتاده، دندان‌های آسیب دیده یا دندان‌هایی با شکل غیرطبیعی از علل بی‌ نظمی دندان کودکان است. فک کوچکی که به دلیل فقدان فشار جویدن در دوران کودکی به قدر کافی رشد نکرده می‌تواند باعث نامرتبی دندان کودکان شود. تومور دهان و فک، مکیدن انگشت شست، چرخاندن زبان، استفاده از پستانک بعد از سن 3 سالگی و استفاده طولانی مدت از بطری هم به‌ عنوان علل به هم ریختگی دندان‌ها شناسایی شده است. درمان‌های بی‌ نظمی دندان‌ کودکان شامل استفاده از بریس، عمل جراحی برای رفع اشکالات فک یا آندربایت ارثی هستند.

دندان‌های بی‌نظم و نامرتب علاوه براین که بر زیبایی چهره کودک شما تأثیر می‌گذارد، باعث می‌شود تا کودک شما در صحبت کردن و غذا خوردن نیز با مشکل روبه‌رو شود. علاوه بر این، دندان‌های نامرتب و بی‌نظم باعث می‌شود تا نظافت دندان به‌ خوبی صورت نگیرد و دندان‌های کودک دچار پوسیدگی و خرابی شود. متخصصین ما در کلینیک، پس از بررسی دندان‌های کودک شما، بهترین روش را برای درمان ارائه خواهند داد. به‌منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره ما تماس بگیرید.


انواع به هم ریختگی دندان‌ها


نامرتبی دندان کودکان به شکل‌های مختلف ظاهر می‌شود که عبارتند از:

اوربایت

اوربایت

هنگامی که فک فوقانی بزرگ‌تر از فک پایین است بی‌ نظمی دندان‌ها اوربایت نامیده می‌شود. علل اوربایت می‌تواند مکیدن انگشت شست یا انگشتان دست و یا سایر اقداماتی باشد که دندان‌های بالایی را روی دندان‌های پایین قرار می‌دهد.

آندربایت

آندربایت

هنگامی که فک پایین بزرگ‌تر از فک بالا است بی‌ نظمی دندان‌ کودکان از نوع آندربایت است. آندربایت زمانی ایجاد می‌شود که فک پایین جلوتر از فک بالا قرار دارد. همچنین آندربایت می‌تواند ارثی باشد یا به خاطر کراس بایت ایجاد شود.

کراس بایت

کراس بایت

کراس بایت به حالتی گفته می‌شود که هنگام قرار دادن فک بالا و پایین روی هم، دندان‌ها در فک پایین‌تر در خارج از دندان‌ها در فک بالا قرار می‌گیرند. این اتفاق می‌تواند در دندان‌های کناری یا جلویی رخ دهد. متخصصان دندانپزشکی معتقدند که این مشکل هرچه سریع‌تر باید درمان شود.

اپن بایت

اپن بایت

اپن بایت اصطلاحی برای توصیف زمانی است که دندان‌های بالا و پایین قادر به ایجاد تماس فیزیکی با یکدیگر در هنگام بسته شدن فک‌ها نیستند. در بیشتر موارد بهتر است منتظر بمانید تا تمام دندان‌های شیری بیفتند تا بتوانید دندان‌های اپن بایت را درمان کنید زیرا با افزایش سن کودک، ردیف‌های بالا و پایین دندان‌های جلو، به‌طور پیوسته به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند.

شلوغی دندان‌ها

شلوغی دندان‌ها

شلوغی دندان‌ کودکان وضعیتی است که به علت تعدد دندان‌ها، آن‌ها قادر به قرارگیری در موقعیت عادی خود در فک نیستند. شلوغی بیش‌ ازحد دندان معمولاً به ارث برده می‌شود و زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌ها برای فک خیلی زیاد هستند یا فک خیلی کوچک است و نمی‌تواند دندان‌ها را در خود جای دهد. از دست دادن زودرس دندان مولر اول (پشت) می‌تواند دندان دائمی زیر آن را از موقعیت خود خارج کند و دندان‌ها را به سمت جلو حرکت دهد.

اورجت

اورجت

اورجت اصطلاحی برای پیشروی دندان‌های فوقانی است، زمانی که دندان‌های فوقانی نسبت به دندان‌ها در فک پایین بسیار بیرون زده‌ شده است. این اتفاق همچنین دندان‌های فوقانی را در مواردی به‌ خصوص هنگام سقوط و حوادث ورزشی بیشتر در معرض آسیب قرار می‌دهد زیرا جلو زدگی آن‌ها به این معنی است که محافظت از آن‌ها سخت‌تر از دندان‌های ردیف و مرتب است.

فاصله بین دندان‌ها

فاصله بین دندان‌ها

دیاستما به فاصله بین دندان‌ها اشاره دارد. این فضاها می‌توانند در هر نقطه از دهان ایجاد شوند اما معمولاً فاصله بین دو دندان جلویی بیشتر جلب توجه می‌کند. در کودکان هنگامی که دندان‌های دائمی رشد می‌کنند شکاف‌ها ممکن است ناپدید شوند.

کلاس‌های مختلف ناهنجاری


دندان‌های منظم دندان‌هایی هستند که زمانی که دو فک روی هم قرار می‌گیرند دندان‌های بالا اندکی از دندان‌های پایین جلوتر باشند. زمانی که دندان‌ها منظم نیستند بر اساس اینکه چگونه دندان‌های بالا و پایین باهم ادغام می‌شوند طبقه‌بندی می‌شوند. موقعیت مناسب استخوان فک نیز در رابطه با دندان بررسی می‌شود.

به هم ریختگی کلاس یک

اگرچه دندان‌های بالا و پایین به‌درستی روی هم قرار می‌گیرند اما دندان‌ها به هم خیلی چسبیده‌اند یا فاصله‌ی زیادی دارند. کراس بایت، چرخش و همپوشانی نیز ممکن است در موارد شدید رخ دهد.

به هم ریختگی کلاس دو

دندان‌های پایین و بالا روی هم جفت می‌شوند اما به سمت داخل هستند.

به هم ریختگی کلاس سه

دندان‌های پایین‌تر بسیار جلوتر هستند و به دندان‌های فوقانی متناظر با آن نمی‌رسند. این ترتیب باعث جلو زدگی فک و دندان‌های پایین می‌شود.

علائم


نامرتبی دندان کودکان دارای علائم مشخص و قابل تشخیص است که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

  •  ترتیب غیرطبیعی دندان‌ها
  •  ظاهر غیر طبیعی صورت
  •  سختی یا ناراحتی هنگام گاز زدن یا جویدن
  •  مشکلات گفتاری
  •  تنفس از طریق دهان بدون بسته شدن لب‌ها

تشخیص


دندانپزشک کودک اغلب با بررسی کامل سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی کودک می‌تواند نامرتبی و ناهماهنگی دندان‌ها را تشخیص دهد. او به‌احتمال زیاد فرزند شما را برای ارزیابی و درمان کامل به متخصص ارتودنس ارجاع می‌دهد. متخصص ارتودنس ناهنجاری‌های دندان، نیش و فک را درمان می‌کند. کودک شما همچنین ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشد:

  •  اشعه ایکس: این آزمایش باعث می‌شود تصاویری از بافت‌ها، استخوان‌ها و دندان‌های داخلی ایجاد شود.
  •  قالب‌گیری دندان: قالب‌گیری دندان با گچ ریخته شده در قالب انجام می‌گیرد تا گستردگی مشکل مشخص شود.

هیچ دستگاهی خاصی وجود ندارد که مشخص کند منظور از نامرتبی و به هم ریختگی بیش از حد چیست. متخصص ارتودنسی تصمیم خواهد گرفت که آیا نیاز به تنظیم بایت فرزند شما هست یا خیر.

درمان بی‌ نظمی دندان‌ها


روش‌های درمانی زیادی برای درمان نامرتبی دندان کودکان وجود دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

ترمیم دندان‌های کج یا نامرتب

دندان‌ها ممکن است کج، نامرتب و بافاصله از هم باشند. ترمیم‌های دندانی با استفاده از ابزار دندانپزشکی باید انجام شود.

کشیدن دندان

ممکن است نیاز باشد تا دندان‌های شیری کودک شما کشیده شوند تا جا برای دندان‌های دائمی باز شود. دندان‌های دائمی نیز ممکن است کشیده شوند.

ابزار ارتودنسی

لوازم ارتودنسی شامل استفاده از وسایل ثابت یا کاربردی در طول روز و شب برای حرکت فک به‌ جای بهتر است.

  •  لوازم ثابت (بریس) به‌تدریج دندان ها را حرکت می‌دهد. برای کودکان و نوجوانان، این فاز درمان معمولاً حدود 24 ماه طول می‌کشد که برای بزرگسالان حدود 28 ماه است.
  •  پس از درمان ارتودنسی ریتینرها دندان‌ها را در محل نگه می‌دارند. بعضی از متخصصان ارتودنسی توصیه می‌کنند که ریتینرهای نگه‌دارنده برای سال‌های زیادی پوشیده شوند، زیرا دندان‌ها دارای تمایل طبیعی برای بازگشت به محل اولیه هستند.
  •  اسپیس مینتینر‌ها که از فلز یا پلاستیک ساخته‌شده‌اند و از حرکت دندان‌های مجاور به سمت فضای آزاد ایجاد شده ناشی از دندانی که کشیده یا افتاده جلوگیری می‌کنند.

جراحی فک

جراحی فک جراحی مورد نیاز برای رفع ناهنجاری‌های مشخصی از فک بالا، فک پایین یا هر دو است. ناهنجاری ممکن است نقص مادرزادی، نقص رشدی یا نتیجه آسیب به ناحیه فک باشد.جراحی فک به‌ طور کلی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود تا بی‌ نظمی و به هم ریختگی دندان‌ کودکان را اصلاح کند. در مواردی که روش درمان ارتودنسی معمولی تأثیری نداشته یا نخواهد داشت از جراحی فک استفاده می‌شود.