بوی بد دهان کودکان:علت، علائم و درمان

هالیتوز یا بوی بد دهان کودکان غالباً نتیجه جمع شدن باکتری‌ها بین دندان‌ها یا عقب زبان است. البته گاهی خوردن بعضی غذاها، مشکلات سینوس‌ها، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان یا ابتلا به عارضه‌های گوناگون باعث بوی بد دهان می‌شود.

بوی بد دهان یکی از مشکلات رایج در کودکان است که ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. به عنوان مثال، خوردن بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها، مشکلات مربوط به دهان و دندان، خشکی دهان و بهداشت نامناسب دهان می‌توانند باعث بروز بوی بد دهان در کودک شوند که باعث آزار کودک و اطرافیان او خواهد شد. در صورتی که کودک شما دچار بدبویی دهان است بایستی علت آن را تشخیص دهید و بیماری را درمان کنید. متخصصان ما آماده ارائه انواع مشاوره و درمان در زمینه بدبویی دهان کودک به شما والدین عزیز می‌باشند. به منظور رزرو نوبت و یا مشاوره با متخصصین ما با شماره‌ی ما تماس بگیرید.


علل


بدبویی دهان علل گوناگونی دارد، در ادامه متداول‌ترین دلایل بوی بد دهان کودکان را توضیح می‌دهیم.

کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و دندان

مسواک نزدن و نکشیدن نخ دندان منجر به بدبویی دهان می‌شود. اگر پلاک با مسواک زدن از روی دندان‌ها زدوده نشود، لثه‌ها را تحریک می‌کند و مشکلات متعددی را به وجود می‌آورد. زبان نیز محل مناسبی برای جمع شدن باکتری‌هایی است که بوی ناخوشایندی تولید می‌کنند و به بدبویی دهان دامن می‌زنند. بنابراین مطمئن شوید که فرزندتان دندان‌ها و زبان را به خوبی مسواک می‌زند.

خشکی دهان

بزاق به تمیز شدن دهان کمک می‌کند. اگر دهان کودک بزاقی کمتر از حد معمول تولید کند، عارضه گزروستومی یا خشکی دهان بروز می‌یابد که یکی از علل بدبویی دهان محسوب می‌شود.

نفس کشیدن از راه دهان

زمانی که کودک به علت گرفتگی بینی یا عادت هنگام خوابیدن از راه دهان نفس می‌کشد، بزاق نمی‌تواند باکتری‌ها را پاک کند. نتیجه نهایی بدبو شدن دهان است.

باکتری‌های روی زبان

اکثر باکتری‌های مولد بوی بد، روی زبان زندگی می‌کنند. بنابراین اگر کودک زبان را مسواک نزند، این باکتری‌ها از روی زبان زدوده نمی‌شود و بوی ناخوشایندی از دهان به مشام خواهد رسید.

عفونت دهان

بدبویی دهان پی‌آمد پوسیدگی دندان، تشکیل جرم و پلاک، زخم‌های دهان یا جراحی دهان نیز هست.

شیء خارجی

گاهی اوقات نوزاد یا کودک شیء خارجی، مانند اسباب بازی، ذرات غذا و ...، را وارد بینی می‌کند. شیء خارجی گیر کرده در بینی باعث بدبو شدن دهان کودکان می‌شود.

مصرف بعضی غذاها

اگر کودک غذاهای با بوی تند، مانند سیر، پیاز یا بعضی ادویه‌ها را مصرف کند، این مواد تازگی و خوشبویی نفس و دهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

دارو

تجزیه بعضی داروها در بدن منجر به بدبویی دهان خواهد شد. در اثر این واکنش موادی شیمیایی آزاد می‌شود که بدبویی دهان را در پی دارد.

پوسیدگی دندان و بیماری لثه

حتی بهترین روش مسواک زدن و حد اعلای رعایت بهداشت دهان و دندان نیز برای رهایی از بوی بد ناشی از پوسیدگی دندان و دیگر عفونت‌های دهانی کافی نیست. علت عفونت دهان هر چه که باشد، پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا حتی زخم‌های دهانی، بوی بدی را ایجاد می‌کند. مسواک زدن از انتشار این مشکلات جلوگیری می‌کند، اما پوسیدگی دندان را درمان نمی‌کند.  بنابراین اگر دندان فرزندتان پوسیده است، در اولین فرصت به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

عفونت سینوس

مشکلات مربوط به سینوس باعث می‌شود که مایع در مجاری بینی و گلو جمع شود و به این ترتیب گلو به مکانی ایده‌آل برای جمع شدن باکتری‌ها تبدیل شود. در این حالت مشکل بدبویی دهان با مسواک زدن و دهان شویه رفع نمی‌شود. اگر در مواجهه با علائمی مانند گلودرد، سوزش مجاری بینی و ترشحات بینی احتمال می‌دهید که سینوس‌های فرزندتان عفونت کرده باشد، حتماً به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا در صورت لزوم آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز شود.

علائم


بسیاری از افراد دچار بوی بد دهان، خود متوجه مشکل‌شان نیستند یا این که نشانه‌ها و علائم‌شان موقتی است. این بوی زننده به منشأ یا علت اصلی بدبویی دهان بستگی دارد.

علائم شایع بوی بد دهان عبارت است از:

 • بوی بد دهان
 • طعم بد دهان، احساس طعم ترشی یا تغییر در حس چشایی
 • خشکی دهان
 • ایجاد پوشش روی زبان (باردار شدن زبان)

تشخیص


دندانپزشک سابقه بیمار و شرح حال وی را به دقت بررسی می‌کند و از کودک و والدین درباره بوی بد دهان، عادت‌های غذایی، مصرف دارو، ابتلا به بیماری‌های مختلف و سابقه خانوادگی سوال می‌کند.

همچنین دندانپزشک دهان کودک را نیز معاینه می‌کند. در صورت لزوم عکس رادیوگرافی گرفته و وضعیت لثه‌ها بررسی می‌شود تا مشخص شود که آیا علت بدبویی دهان بیماری لثه هست یا خیر.

زمان مراجعه به پزشک برای رفع بوی بد دهان


اکثر موارد بدبویی دهان از کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و دندان نشأت می‌گیرد و به ندرت کشنده است. اگر بوی بد دهان علی‌رغم بهداشت دهان و دندان برطرف نشود، باید به دندانپزشک مراجعه کرد. دندانپزشک در اکثر موارد می‌تواند علت بوی بد دهان را درمان کند. چنانچه خشکی دهان با موارد زیر همراه باشد، باید برای تشخیص مشکل و برخورداری از درمان مناسب به پزشک مراجعه کرد:

 • خشکی مداوم دهان
 • زخم شدن دهان
 • احساس درد هنگام جویدن یا بلع
 • مشاهده لکه‌های سفید روی لوزه‌ها
 • تب
 • هر گونه علائم نگران کننده

افرادی که از مشکل بوی بد دهان رنج می‌برند و به تازگی مصرف دارویی را شروع کرده‌اند یا اخیراً تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، باید به پزشک مراجعه کنند. بوی بد دهان نوزادان یا خردسالان نشانه عفونت یا بیماری تشخیص داده نشده است. بنابراین اگر دهان فرزند نوزاد یا خردسال‌تان بدبو است، حتماً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

درمان


بسته به علت ایجاد کننده بوی بد دهان در کودکان، متخصص دندانپزشک کودکان، ممکن است روش‌های درمانی متفاوتی را پیشنهاد کند.چنانچه علت ایجاد بوی بد دهان در کودکان ناشی از خشکی دهان باشد، دندانپزشک اطفال استفاده از بزاق مصنوعی، خمیردندان یا دهانشویه و یا حتی جرم گیری دندان را تجویز می‌کند تا بوی بد دهان را از بین ببرد. اگر بوی بد دهان ناشی از مشکلات دندان مانند پوسیدگی و آبسه دندان باشد، متخصص دندانپزشک اطفال عملیات عصب کشی و ترمیم را برای کودک انجام خواهد داد تا بوی بد دهان کودک را درمان کند. در صورتی که بوی بد دهان کودک ناشی از بیماری‌های لثه باشد، کودک به متخصص اطفال ارجاع داده می‌شود تا درمان های لازم برای او انجام شود.

پیشگیری


سالم بودن دندان‌ها برای حفظ سلامت عمومی کودکان ضروری است. برای پیشگیری از بوی بد دهان فرزندتان می‌توانید از راهکارهای زیر بهره بگیرید:

 • از فرزندتان بخواهید که دندان‌ها را دو بار در روز با خمیردندان فلورایددار مسواک بزند تا نفس تازه‌تری داشته باشد. بر مسواک زدن فرزندتان نظارت کنید و مراقب باشید که کودک خمیردندان را نبلعد.
 • زمانی که فرزندتان دندان‌هایش را مسواک می‌زند، از او بخواهید که زبان را نیز تمیز کند؛ چون ممکن است باکتری‌ها روی زبان جمع شود و رشد کند.
 • دندان‌ها را هر روز نخ بکشید تا ذرات غذایی که بین دندان‌ها گیر کرده و باعث بدبویی دهان شده است، از بین دندان‌ها خارج شود.
 • مسواک فرزندتان را هر چند ماه یک بار عوض کنید، چون پرزهای فرسوده نمی‌تواند پلاک و ذرات غذا را از روی دندان‌ها پاک کند.
 • با مراجعه منظم به دندانپزشک و جرم‌گیری دوره‌ای از بروز مشکلات دهان و دندان جلوگیری کنید.
 • آب فراوان بنوشید تا دهان مرطوب بماند.
 • آدامس، ترجیحاً آدامس بدون قند بجوید یا آب نبات، باز هم ترجیحاً بدون قند در دهان بگذارید تا بزاق بیشتری تولید شود و جریان بزاق باکتری‌ها و ذرات غذا را پاک کند. آدامس‌ها و آب نبات‌های نعنایی حاوی زایلتول بهترین گزینه‌اند.