تغییر رنگ دندان در کودک(زرد،قهوه ای،خاکستری):علل و درمان لکه شدن دندان

تغییر رنگ دندان در کودک(زرد،قهوه ای،خاکستری) علل و درمان لکه شدن دندان

چنانچه دندان ظاهر و رنگ سفید معمول را نداشته باشد، مشکلی به نام تغییر رنگ دندان پیش می‌آید. ایجاد شدن لکه روی دندان‌های کودکان محدود به سن خاصی نیست، حتی ممکن است اولین دندان‌ها نیز تغییر رنگ بدهد. به همین دلیل است که بهداشت دهان و دندان را باید از همان ابتدا و به محض رویش نخستین مروارید سفید رنگ رعایت کرد. اگر عامل‌های داخلی علت تغییر رنگ دندان باشد، راهی برای پیشگیری از آن وجود ندارد، اما دندانپزشکان درمان‌های متعددی را برای بازیابی رنگ سفید دندان ارائه می‌دهند. از سوی دیگر با رعایت نکات مناسب می‌توان از تغییر رنگ نشأت گرفته از عامل‌های خارجی پیشگیری کرد.

تغییر رنگ و لکه شدن دندان‌های کودکان والدین را مضطرب و نگران می‌کند و با تاثیر بر زیبایی لبخند کودک، اعتماد به نفس وی نیز تحت الشعاع قرار می‌گیرد. با این توصیف اطلاع داشتن درباره علل و درمان‌های تغییر رنگ دندان کودکان هم برای والدین و هم برای کودکان مهم است. اگر احتمال می‌دهید که آسیب دیدگی یا مصرف مقدار زیاد فلوراید باعث تغییر رنگ دندان شده است، حتماً به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنید تا ایشان علت تغییر رنگ دندان‌ها و بهترین روش درمان آن را تعیین کنند. متخصصین ما در کلینیک آماده ارائه انواع خدمات در زمینه درمان و برطرف کردن تغییر رنگ دندان در کودکان شما می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ما تماس بگیرید.


انواع تغییر رنگ دندان


لکه‌های روی دندان کودکان به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود.

لکه‌های خارجی دندان

لکه‌های خارجی لکه‌هایی است که روی مینای دندان، یعنی سطح سختی ایجاد می‌شود که از عاج حساس‌تر و پالپ دندان محافظت می‌کند. مینای دندان با تمام آنچه کودک می‌خورد، تماس پیدا می‌کند و به مرور زمان رنگدانه‌های باقی مانده از این خوراکی‌ها را جذب می‌کند.

لکه‌های داخلی دندان

لکه‌های داخلی لکه‌هایی است که روی عاج، یعنی بافت حساسی ایجاد می‌شود که دقیقاً زیر مینای دندان قرار دارد. این لایه به طور طبیعی رنگی زردتر یا تیره‌تر دارد و اگر در اثر رعایت نکردن بهداشت، مینای روی آن از بین برود، رنگ زرد آن مشخص می‌شود.

علل


علت‌های تغییر رنگ دندان کودکان عبارتند از:

کوتاهی در مسواک زدن

اگر کودک دندان‌ها را به خوبی مسواک نزند، پلاک روی دندان‌ها تشکیل می‌شود. شکل‌گیری پلاک روی دندان‌ها نتیجه واکنش بین باکتری‌ها و ذرات غذایی است که با مسواک زدن از روی دندان‌ها زدوده نشده است. ایجاد پلاک در نهایت منجر به تغییر رنگ دندان کودکان می‌شود.

اختلال‌های متابولیسم

بعضی بیماری‌های متابولیک و عامل‌های سیستمی بر رشد و شکل‌گیری عاج دندان اثر می‌گذارد و به تغییر رنگ دندان کودک دامن می‌زند.

مصرف دارو

مصرف دارو

مصرف بعضی آنتی بیوتیک‌ها و آنتی هیستامین‌ها باعث تغییر رنگ دندان‌ کودکان می‌شود. چنانچه مادر آنتی بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین را در دوران بارداری مصرف کند، احتمال دارد که با تغییر رنگ دندان‌های نوزاد خود مواجه شود.

پوسیدگی دندان

اگر کودک دندان‌ها را به خوبی مسواک نزند، باکتری‌ها با ذرات غذای روی دندان‌ها واکنش می‌دهد و مشکل پوسیدگی دندان پیش می‌آید. در این حالت تغییررنگی از زرد تا سیاه روی دندان‌ها مشاهده می‌شود.

بیماری

لکه‌های روی دندان گاهی پی‌آمد ابتلا به بیماری‌های جدی‌تری مانند بیماری قلبی یا عفونت‌های مکرر است.

نوشیدنی‌های سرد و داغ

نوشیدنی‌های داغ و همچنین سرد منافذ مینای دندان را باز می‌کنند. بهترین حالت این است که نوشیدنی‌هایی برای کودک استفاده شود که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم هستند.

نقص مینای دندان

هیپوپلازی یا نقص مینای دندان باعث کاهش کیفیت مینای دندان می‌شود. در این حالت فرورفتگی‌های کوچکی روی دندان ایجاد می‌شود. ایجاد لکه‌های سفید، زرد یا لکه قهوه‌ای روی دندان کودک یکی از علائم این عارضه است. هیپوپلازی شدید باعث کوچک و بدشکل شدن کل دندان می‌شود. هیپوپلازی مینای دندان هم در دندان‌های دائمی و هم شیری مشاهده می‌شود.

آسیب دیدگی

اگر دندان‌ها یا لثه کودک حین زمین خوردن یا وارد شدن ضربه به دندان، حتی قبل از درآمدن دندان، آسیب ببیند، احتمال تغییر رنگ آنها وجود دارد. دندان به این علت تغییر رنگ می‌دهد که رگ‌های خونی داخل پالپ (مغز دندان) پاره می‌شود و توبول عاج  (ساختارهای لوله مانند) منتهی به مینای دندان، خون را جذب می‌کند. ازآنجایی که مینا نیمه شفاف است، لکه خون از پشت مینا دیده می‌شود. این آسیب دیدگی‌ها سایه صورتی یا خاکستری رنگی را به دندان‌های شیری می‌دهد.

فلورسیس

فلورسیس

ایجاد لکه سفید روی دندان کودکان نشانه‌ای از فلورسیس است که از دریافت زیاد فلوراید نشأت می‌گیرد. کودک فلوراید را به دو طریق زیر دریافت می‌کند:

 •  آبی که با شیر خشک مخلوط شده است، حاوی فلوراید اضافی است.
 •  غلظت فلوراید در خمیردندان بالا است.

یرقان

چنانچه نوزاد پس از تولد دچار یرقان شود، احتمال دارد که روی دندان‌ها سایه‌ای متمایل به سبز ایجاد شود.

تشخیص تغییر رنگ دندان‌ها


با توجه به علت تغییررنگ دندان‌ها، نشانه‌های متعددی بروز می‌یابد. درهر حال بهتر است به جای این که خود در صدد تشخیص مشکل بربیایید، به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

 •  خاکستری شدن دندان‌ها: علت معمولاً آسیب دیدگی دندان‌ها است.
 •  لکه‌های قرمز، آبی یا بنفش: آسیب دیدگی یا رنگدانه‌های غذا
 •  لکه‌های قهوه‌ای: علت معمولاً آسیب دیدگی دندان یا مصرف نوشیدنی‌های تیره رنگ است.
 •  لکه‌های نارنجی: این لکه‌ها نتیجه اهمال در مسواک زدن و انباشته شدن باکتری‌ها در دهان است.
 •  لکه‌های سفید: لکه‌های سفید روی دندان کودکان علامت فلوروسیس یا پوسیدگی اولیه دندان است.

درمان


روش‌های متعددی برای رفع لکه‌های روی دندان وجود دارد که دندانپزشک اطفال بهترین آنها را با توجه به علت تغییررنگ دندان توصیه می‌کند.

مسواک زدن با خمیردندان سفید کننده

مسواک زدن با خمیردندان سفید کننده

مسواک زدن با خمیردندان سفید کننده لکه‌های خارجی روی دندان را از بین می‌برد. خمیردندان سفیدکننده سطح مینای دندان را با ملایمت می‌ساید و به تدریج لکه‌ها را پاک می‌کند.

بلیچینگ

یکی دیگر از روش‌های درمان لکه‌های موجود بر روی دندان‌ها استفاده از روش سفید کردن یا بلیچینگ است اما به دلیل مضراتی که استفاده از این روش برای کودکان دارد استفاده از این روش برای افراد زیر 18 سال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

درمان‌های دندانپزشکی

اکثر موارد تغییررنگ دندان‌ها ناشی از پوسیدگی یا مشکلات دندانی است، همچنین چون حین ارتودنسی نمی‌توان دور براکت‌ها را به خوبی مسواک زد، ممکن است در طول درمان لکه‌هایی روی دندان‌ها ایجاد شود. اگر پوسیدگی علت تغییر رنگ دندان کودکان باشد، لازم است که دندانپزشک بخش پوسیده را بردارد و دندان را پر کند. سرسخت‌ترین لکه‌های داخلی را می‌توان با روش‌های ترمیمی مانند باندینگ یا روکش گذاشتن پوشاند. دندانپزشک در درمان باندینگ، رزین کامپوزیتی همرنگ دندان را روی سطح دندان بدرنگ می‌زند و سپس رزین را مانند دندان طبیعی شکل می‌دهد. دندانپزشک رزین سفت شده را صاف می‌کند و پولیش می‌زند تا دندان دوباره سفید شود. اما در روش روکش گذاشتن، روکش‌های همرنگ دندان روی دندان لکه شده گذاشته می‌شود تا لکه را بپوشاند. دندانپزشک اطفال روش مناسب را با توجه به وضعیت دندان انتخاب می‌کند.

پیشگیری از لکه شدن دندان‌ها


با رعایت توصیه‌های زیر می‌توانید تا حد زیادی از لکه شدن دندان‌های فرزندتان جلوگیری کنید:

 •  کاهش مصرف نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند چای، نوشابه
 •  کاهش مصرف خوراکی‌های حاوی رنگدانه زیاد مانند یخمک و دیگر غذاهای رنگی
 •  مطمئن شوید که فرزندتان دندان‌هایش را هر روز دو بار، هر بار به مدت حداقل دو دقیقه به شیوه مناسب مسواک می‌زند.
 •  اجازه ندهید که فرزندتان با مکیدن شیشه شیر به خواب برود.
 •  غذاهای سالم را در رژیم غذایی کوک بگنجانید.
 •  از خمیردندان‌های با غلظت پایین فلوراید استفاده کنید.