درمان اورژانسی برای کنده شدن و افتادن دندان شیری و دائمی کودک

درمان اورژانسی برای کنده شدن و افتادن دندان شیری و دائمی کودک

افتادن دندان‌های شیری بخشی از فرآیند رشد است، اما از دست دادن آنها به علت تصادف یا کنده شدن دندان کودک در اثر ضربه می‌تواند باعث بروز برخی مشکلات شود. دندان‌های شیری که در لثه تحت فشار قرار می‌گیرند می‌توانند به دندان‌های دائمی زیر لثه آسیب برسانند. از دست دادن یک دندان قبل از آنکه برای جوانه زدن آمادگی داشته باشد می‌تواند منجر به نامرتبی سایر دندان‌ها شود. به این ترتیب فضای کافی برای رویش دندان‌های دائمی وجود نخواهد داشت که این امر منجر به ترک خوردن و بروز اختلالات در هنگام غذا خوردن شود. اگر دندان‌های دائمی جوانه‌زده به مدت چند هفته در یک نقطه حبس شوند روی یکدیگر سوار خواهند شد که این امر یک وضعیت ناخوشایند است، اما می‌توان با مراجعه به موقع به دندانپزشک متخصص اطفال به حفظ سلامت دندان‌ها کمک کرده و از بروز برخی مشکلات در آینده جلوگیری کرد. حتی در مواردی که هیچ راهی برای حفظ دندان وجود نداشته باشد، دندانپزشک می‌تواند یک راه‌حل موثر ارائه نماید.

شرکت کردن در تمرینات ورزشی و ورزش‌هایی که تحرک بدنی بالایی دارند برای حفظ سلامت بدن کودکان بسیار مفید است، اما در برخی موارد منجر به کنده شدن دندان کودک می‌شود. والدین باید اطلاعات کافی در خصوص دندان‌های شیری یا دائمی داشته باشند و بدانند هنگامی که کودک دندان خود را از دست می‌دهد باید چه کاری انجام دهند از دست دادن دندان‌های شیری مسئله‌ای حاد نیست، اما باید کودک را نزد دندانپزشک برد. در این موارد دندانپزشک سعی می‌کند دندان افتاده را مجددا در جای خود قرار دهد یا برای جای خالی دندان یکی از روش‌های زیبایی را پیشنهاد می‌دهد. متخصصین ما در کلینیک درمان دندان از دست رفته در کودک را در اسرع وقت و بالاترین کیفیت انجام خواهند داد. به منظور رزرو نوبت و یا مشاوره با شماره  ما  تماس بگیرید.


هنگامی که یک دندان می‌افتد چه باید کرد؟


هنگامی که یک دندان می‌افتد چه باید کرد؟

هنگام کنده شدن دندان کودک، پس از آرام کردن کودک، سعی کنید دندان را پیدا کنید و در صورت امکان آن را در جای خود قرار دهید. برای کنترل خونریزی، یک تکه گاز استریل را روی موضع قرار دهید و از کودک خود بخواهید آن را فشار دهد. باید از دست زدن به ریشه دندان خودداری کنید. در صورتی که دندان کثیف شده است آن را در شیر شستشو دهید، اما قبل از این مرحله آن را با آب بشویید و کاملا تمیز نمایید. از اسکراب دندان برای رفع بافت‌های موجود روی آن خودداری کنید. در صورت امکان به آرامی دندان را در جای خود قرار دهید، در غیر اینصورت آن را درون آب نمک، بزاق، یا بطری شیر قرار دهید. از قرار دادن دندان درون پارچه خودداری کنید، دندان نباید خشک شود زیرا در این حالت شانس نصب مجدد آن کاهش می‌یابد. هرچه سریع‌تر کودک خود را نزد دندانپزشک ببرید و دندان را در اختیار او قرار دهید. در صورتی که نتوانستید دندان را پیدا کنید احتمال آنکه دندان به دهان کودک چسبیده باشد وجود دارد. دندانپزشک برای بررسی وضعیت دندان و سایر آسیب‌ها انجام عکسبرداری را تجویز می‌کند. قبل از مراجعه به دندانپزشک در خصوص اقدامات ضروری قبل از نصب مجدد دندان با او مشورت کنید. احتمالا پزشک توصیه می‌کند که به مدت چند روز به کودک غذاهای نرمِ بدهید تا امکان نصب مجدد دندان درون استخوان فک وجود داشته باشد. پزشک براساس شدت آسیب دندان، انجام عکسبرداری را توصیه خواهد کرد. بدین ترتیب امکان تشخیص آسیب عصب یا دندان ثانویه وجود دارد.

اقدامات درمانی


دندانپزشک متخصص اطفال برای درمان افتادن دندان در کودکان روش‌های متعددی را به کار می‌برند که عبارتند از:

نصب مجدد دندان

نصب مجدد دندان

در صورتی که دندان را درون شیر قرار داده و فوراً به دندانپزشک مراجعه کرده باشید. دندانپزشک با بی‌حس کردن موضع اقدام به نصب مجدد دندان می‌نماید. سپس درخواست انجام عکسبرداری می‌نماید تا از نصب صحیح دندان اطمینان حاصل کند. در صورتی که دندان افتاده را در جای خود قرار داده و سپس به دندانپزشک مراجعه نموده باشید، دندانپزشک با انجام عکسبرداری از نصب صحیح دندان اطمینان حاصل خواهد کرد.

اسپلینت

اسپلینت

دندانپزشک به کمک یک سیم فلزی و پلاستیکی نازک، دندان افتاده را در کنار دندان مجاور اسپلینت خواهد کرد. باگذر زمان رباط‌هایی که دندان را به استخوان متصل می‌کنند مجددا رشد می‌کنند. دندانپزشک از شما می‌خواهد که جلسه بعد برای بررسی وضعیت دندان به مطب او مراجعه کنید تا پس از معاینه دندان از خارج کردن اسپلینت اطمینان حاصل کند.

فضا نگه‌دارنده

فضا نگه‌دارنده

دندانپزشک می‌تواند با نصب فضا نگه‌دارنده از آسیب‌های دندان‌های شیری جلوگیری کند و پس از رویش دندان‌های دائمی اقدام به خارج کردن فضا نگه‌دارنده نماید. فضا نگه‌دارنده یک وسیله فلزی است که برای حفظ فضا لازم برای رشد دندان‌های دائمی، در محل دندان افتاده قرار داده می‌شود.

ایمپلنت یا بریج

ایمپلنت یا بریج

در مواردی که امکان نصب دندان دائمی وجود ندارد می‌توان از ایمپلنت یا بریج استفاده کرد. نکته قابل توجه این است سن مناسب برای انجام ایمپلنت در دختران تا سن 14 الی 15 سالگی و در پسران تا سن 17 سالگی می‌باشد. جنس ايمپلنت‌های دندانی از تیتانیوم یا مواد سرامیکی است که با بدن سازگاری مناسبی دارد که درون استخوان فک قرار داده می‌شود و طی بازه زمانی سه ماه به همراه استخوان رشد می‌کند. پس از قرار گرفتن صحیح ایمپلنت درون فک، دندانپزشک اقدام به نصب اباتمنت (به عنوان واسطه ای برای نصب دندان پروتزی) می‌نماید سپس روکش را روی اباتمنت قرار می‌دهد. بریج یک دندان غیرطبیعی است که به منظور حفاظت از دندان در کنار سایر دندان‌ها قرار داده می‌شود. نصب کامل ایمپلنت یا بریج چند جلسه طول می‌کشد. نصب ایمپلنت یا بریج همانند دندان‌های طبیعی نیازمند مراقبت است. بیمار باید مرتب به دندانپزشک مراجعه کند، به طور منظم مسواک بزند و از نخ دندان و دهان‌شویه استفاده نماید.

مراقبت‌های پس از نصب دندان


تا چند روز پس از نصب دندان باید به کودک غذا‌های نرم مانند پوره سیب‌زمینی، سوپ و ماست بدهید. در صورتی که کودک شما درد دارد می‌توانید به او ایبوبروفن یا مسکن بدهید، می‌توانید برای اطمینان از دز صحیح دارو با پزشک خود مشورت کنید. دندان آسیب دیده در روزهای اول هیچ علامتی مبنی بر عفونت را نشان نخواهد داد، اما احتمال بروز برخی علائم طی روزهای آینده وجود دارد. چند روز پس از نصب دندان، هنگامی که کودک شما مسواک می‌زند دندان‌های او را بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه علامتی که نشان‌دهنده عفونت است مانند تب یا تورم، درد یا حساسیت فورا به دندانپزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از افتادن دندان


جلوگیری از افتادن دندان

گاهی اوقات کودکان سعی می‌کنند به کمک دندان‌های خود اقدام به باز کردن بسته یا حتی بطری نمایند. به کودک خود یاد دهید که دندان، ابزار نیست و فقط باید از آن برای جویدن استفاده کنند. استفاده ابزاری از دندان باعث شکستگی آن‌ها می‌شود. اگر کودک در ورزش‌هایی مانند هاکی شرکت می‌کند و ریسک آسیب دیدن دهان و دندان وجود دارد می‌توانید با تهیه محافظه دهانی که توسط دندانپزشک برای محافظت از دندان ساخته شده است از دندان‌های کودک محافظت کنید. بدین منظور باید قالب دهان و دندان تهیه شود تا کاملاً با دهان کودک مطابقت داشته باشد. برای استفاده از این محافظ‌های دهانی، آنها را درون آب داغ بجوشانید سپس فورا در دهان کودک قرار دهید و از او بخواهید دندان‌هایش را روی آن فشار دهد. استفاده از محافظ‌های دهانی آماده همانند محافظ‌هایی که توسط دندانپزشک و مخصوص کودک ساخته می‌‌شود، راحت نیست و نمی‌تواند به خوبی از دندان‌ها محافظت کند.