درمان شکستگی دندان کودکان با عصب کشی، پر کردن و روکش کردن دندان

درمان شکستگی دندان کودکان با عصب کشی، پر کردن و روکش کردن دندان

بعضی مواقع با یک زمین خوردن یا یک کتک کاری ساده ممکن است دندان کودکان دچار شکستگی شود. دندان‌ها قادرند در برابر نیروی زیادی مقاومت نشان دهند اما اگر نیرو شدید و در یک نقطه متمرکز باشد می‌تواند شکستگی و ترک خوردگی دندان را در پی داشته باشد. درحال‌حاضر، گهگاهی در اثر پوسیدگی و ساییدگی معمولی ممکن است چندین شکستگی جزئی روی لبه یا سطح دندان شیری رخ دهد. البته شکستگی دندان دائمی بیشتر جای نگرانی دارد.

روش‌های درمانی زیادی برای درمان شکستگی دندان‌های دائمی کودک وجود دارد که دندانپزشک اطفال با توجه به میزان و نوع شکستگی دندان در کودک از انواع آنها برای درمان شکستگی بهره خواهد جست.

اگر دندان کودک دچار ترک خوردگی یا شکستگی شود، چه بر روی دندان شیری چه دائمی، مراجعه فوری به یک دندانپزشک متخصص اطفال و تحت معاینه قرار دادن بیمار بسیار حیاتی است. برای کسب بهبودی مجدد دندان و جلوگیری از پوسیدگی یا آسیب بیشتر‌ احتمالا کودک به یکی از درمان‌های روکش دندان، عصب کشی دندان یا پر کردن دندان احتیاج دارد.

درمان هر چه سریعتر شکستگی دندان در کودکان نتیجه درمان را بهبود می بخشد و از ایجاد مشکلات بیشتر پیشگیری خواهد کرد.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی اطفال دکتر غفاری پس از بررسی شکستگی دندان کودک، بسته به میزان شکستگی دندان کودک بهترین روش درمان را برای او ارائه خواهند داد. به منظور رزرو نوبت ویا کسب اطلاعات بیشتر با شماره ما تماس بگیرید.


انواع شکستگی دندان در کودکان


با توجه به محل و شدت، شکستگی دندان به چهار نوع طبقه بندی می‌شود و عبارتند از:

درجه 1: شکستگی یا ترک خوردگی تنها در لایه بیرونی مینای دندان

درجه 2: شکستگی عاج دندان

درجه 3: شکستگی در مغز دندان یا پالپ

درجه 4: شکستگی بر روی ریشه که اغلب به صورت شکستگی عمودی بروز می‌کند

دلایل ترک خوردگی دندان 


برخی دلایل احتمالی شکستگی دندان کودکان عبارتند از:

پوسیدگی دندان که ممکن است دندان‌ها را ضعیف و سست کرده و بیمار را مستعد شکستگی دندان قرار دهد.

بایت غلط: بطور مثال جویدن چیزی سفت مانند تکه یخ، آبنبات سفت یا یک تکه استخوان.

ضربه سخت: وارد آمدن ضربه محکم به صورت یا دهان، مثلا در اثر برخورد توپ ورزشی به صورت.

رعایت نکردن نکات بهداشتی: رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌تواند دندان کودک را مستعد شکستگی قرار دهد، بخصوص اگر مینای دندان از قبل آسیب دیده یا تحلیل رفته باشد.

دندان قروچه کردن: احتمال دارد شکستگی دندان در اثر دندان قروچه کردن بیش از اندازه رخ دهد.

علائم شکستگی دندان 


بعضی مواقع ممکن است کودک به شکستگی دندان دچار شود و احساس دندان درد هم نداشته باشد، مگراینکه شکستگی آنقدر بزرگ باشد که عصب‌ها را در معرض حساسیت به عوامل بیرونی قرار دهد. اگر در اثر شکستگی دندان، عصب‌های داخلی آشکار گردند، احتمالا موقع جویدن غذا یا قرار گرفتن دندان ترک خورده در معرض نوشیدنی یا غذاهای سرد و گرم، بیمار به درد بیشتر و حساسیت دندانی دچار خواهد شد.

بلافاصله بعد از شکستگی دندان چه اقدامی باید انجام داد؟


حفظ آرامش و اقدام بموقع بعد از شکستگی دندان می‌تواند به نجات دندان، جلوگیری از عفونت، و عدم نیاز به درمان‌های دیگر کمک کند. برخی از کارهایی که باید بعد از شکستگی دندان کودک انجام دهید تا آسیب به حداقل برسد و هرگونه احساس درد موقتا برطرف شود از قرار ذیل هستند:

  • ناحیه آسیب دیده دهان و دندان را به‌آرامی با آب ولرم شستشو دهید.
  • هر تکه‌ای که از دندان جدا شده را بیابید، شاید امکان استفاده مجدد از آنها وجود داشته باشد.
  • تکه‌های جداشده از دندان را در ظرف شیر، بزاق دهان یا آب قرار دهید. آنها را مرطوب نگه دارید.
  • هر گونه شیء اضافی را با نخ دندان از دهان خارج کنید. از ابزار نوک تیز و برنده استفاده نکنید.
  • اگر کودک دچار خونریزی شده است، یک تکه پارچه مرطوب پانسمان روی دندان آسیب دیده قرار داده و از بیمار بخواهید آن را فشار دهد. این فشار ملایم را تا زمان بند آمدن خونریزی حفظ کنید.
  • به منظور کاهش ورم یک کمپرس سرد روی صورت قرار دهید.
  • در مورد تسکین درد هم می‌توانید از داروی مسکن مناسب سن کودک استفاده کنید. از قرار دادن مستقیم دندان در برابر حرارت یا مصرف قرص آسپرین خودداری کنید.

روش درمان


روش درمان

خوب، بعضی اوقات روش درمان دندان‌های شیری کمی با دندان‌های دائمی متفاوت است، بطورکلی، اصول درمانی یکسان هستند.

روش‌های مختلف درمان شکستگی دندان در کودکان با توجه به نوع شکستگی متفاوت است و انواع روش‌های درمان عبارتند از:

درمان شکستگی درجه 1 

خوب، شاید این نوع شکستگی ظاهر بدی داشته باشد، اما معمولا بدون حساسیت است. درصورتی‌که شکستگی بسیار جزئی باشد، غالبا دندانپزشک تنها لبه‌های دندان را هموار می‌سازد. پر کردن دندانی که دچار شکستگی بسیار ریز شده، بسیار دشوار است. احتمال دارد در اثر بالا رفتن ضربان قلب کودک دوباره دندان ترک بخورد. اگر شکستگی بزرگتر باشد، اغلب کودک مجبور به درمان باندینگ است. همان موادی که برای پر کردن دندان کاربرد دارد برای درمان باندینگ هم استفاده می‌شود. باندینگ به مانند چسباندن ماده‌ای به دیوار مسطح انجام می‌شود.

درمان شکستگی درجه 2 

شکستگی‌های بزرگتر. این نوع شکستگی بسیار رایج است و بعضی مواقع دندان را در برابر هوا/آب سرد دچار حساسیت می‌کند. به منظور پوشاندن عاج حساس شده دندان و ظاهر بهتر از درمان باندینگ استفاده می‌شود. شاید درمان شکستگی‌های خیلی بزرگ نهایتا به روکش دندان یا روکش چینی احتیاج داشته باشد، اما درخصوص کودکان در حال رشد کمی محتاطانه‌تر عمل می‌شود و اغلب برخی درمان‌ها به بعد از تکمیل مراحل رشد کودک و درمان ارتودنسی موکول می‌گردد. با آنکه ظاهر مواد کامپوزیت ایده‌ال به نظر می‌آیند، اما مطابقت دادن ساختار دندان فعلی با تمامی اشکال ظریف مینای دندان کمی دشوار است. در اکثر موارد بازسازی، دندان ترمیم شده و کار پر کردن دندان آغاز می‌گردد. به همین دلیل بعضی اوقات درمان با روکش چینی یا پورسلین جزء گزینه‌های بعدی در نظر گرفته می‌شوند.

درمان شکستگی درجه 3 

این نوع شکستگی را باید بیشتر مورد توجه قرار داد، زیرا باکتری‌ها به داخل مغز دندان نفوذ کرده است. این وضعیت اغلب در مورد دندان‌های دائمی تازه درآمده صدق نمی‌کند. اغلب دیده شده اگر مغز دندان مستحکم‌تر باشد و خون در آن بهتر جریان داشته باشد، بهبودی بسیار سریعتر حاصل می‌شود. درصورتی‌که بخش زیادی از مینای دندان از بین رفته باشد، احتمالا درمان عصب کشی و به دنبال آن روکش دندان ایجاب می‌کند.

درمان شکستگی درجه 4 

این نوع شکستگی به‌ندرت رخ می‌دهد، اما درمان دشوار و اغلب نیاز به کشیدن کامل دندان است. معمولا یه یک درمان پرمخاطره نیاز است تا یک چنین دندانی با این نوع شکستگی حفظ شود. درمان این نوع شکستگی شامل اکستروژن ارتودنسی، عصب کشی، پست و کور دندان، و روکش می‌شود.

زمانی‌که دندان به شرایط عادی بازگشت، همچنان احتمال بروز مشکلاتی ناشی از ضربه اولیه وجود دارد. احتمال دارد آبسه دندان شکل گیرد یا دچار مشکلات دیگری شود.

مراقبت پس از درمان


رعایت نکات بهداشت دهان و دندان بعد درمان شکستگی دندان حائز اهمیت است. به همین منظور کودک را وادار به مسواک زدن و نخ دندان دو مرتبه در روز کنید.