درمان کیست دندان و لثه در کودکان برای پیشگیری از کیست عفونی

kistdandan

کیست‌های دندان می‌توانند در نوک ریشه دندان مرده شکل بگیرند. همچنین می‌توانند در اطراف تاج (و ریشه) دندان‌های نهفته ایجاد شوند. اکثر کیست‌ها به این علت ایجاد می‌گردند که دندان‌هایی مربوطه از بین رفته‌اند (عفونت یا آسیب)، ریشه دندان‌ها درمان نشده‌اند و یا به اشتباه درمان شده‌اند. سایر کیست‌ها به علت اشتباهی در نحوه رشد دندان‌ها (از جمله عدم توانایی در رشد صحیح در داخل دهان) به وجود می‌آیند. به ندرت، کیست‌های دندانی بخشی از یک سندرم ژنتیکی هستند که علائم دیگری دارد (مانند سندرم گورلین). دندانپزشک اطفال شما می‌تواند علت کیست کودک شما را پیدا کند.

کیست دندان کودکان یک کیسه بافتی در لثه‌ها است که دارای نوعی جسم خارجی در داخل خود می‌باشد. این کیست یک نوع التهاب است که بعد از از بین رفتن پالپ دندان بروز می‌یابد. این کیست با فرسایش پالپ قدیمی شروع به رشد می‌کند. همانطور که کیست رشد می‌کند، ساختار استخوان اطراف دندان فشار شدیدی را احساس می‌نماید. این کیست می‌تواند استخوان را دچار خوردگی و آن را تضعیف کند. این وضعیت در اسرع وقت نیاز به درمان مناسب دارد. تشخیص و درمان به موقع کیست دندان در کودکان اهمیت زیادی در بهبود فرآیند درمان دارد. متخصصین در کلینیک ما آماده ارائه انواع خدمات در زمینه درمان کیست دندان در کودکان هستند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.


انواع کیست دندان در کودکان


انواع کیست دندان در کودکان، همانند بزرگسالان، بسته به عوامل مختلف و به طور خاص محل و علل موجود، طبقه بندی شده‌اند. رایج ترین انواع کیست دندان در کودکان عبارتند از:

کیست ریشه‌ای

کیست ریشه‌ای، که در ریشه دندان قرار دارد. این فرم کیستی به علت پریودنتیت مزمن در اثر سایش لثه و عفونت بافت ریشه‌ ایجاد می‌شود. دومین دلیل برای ایجاد کیست ریشه دندان کودکان، پوسیدگی‌های درمان نشده است، که به دنبال آن پالپایتیس اتفاق می‌افتد و میکرو فلورهای پاتوژنی به کانال دندان‌های تخریب شده ریشه دندان می‌رسند. کیست ریشه‌ای اغلب پس از درمان نامناسب پالپایتیس و همراه با تمیز کردن و جرمگیری غیر استاندارد رخ می‌دهد، که منجر به عفونت بافت عمیق می‌شود.

کیست لثه‌ای

کیست پریودنتال بر روی تاج (یعنی بدنه) دندان قرار دارد که به زودی بیرون می‌آید. این حالت به علت آسیب به لثه توسط دندان در اثر وجود موجودات بیماری‌زا در دهان به وجود می‌آید، که نکات بهداشت دهان و دندان به طور کامل رعایت نمی‌شود. میکروب‌ها به جوانه دندان دسترسی پیدا می‌کنند و آن را دچار عفونت می‌کنند. کیست لثه در کودکان اغلب بر روی دندان آسیاب شکل می‌یابد.

کیست دندان فولیکولار

کیست دندانی فولیکولار زمانی اتفاق می‌افتد که التهاب بر جوانه دندان تأثیر می‌گذارد و معمولا بر روی دندان‌های دارای موقعیت نادرست و دندان‌هایی که متفاوت از روند دندان‌ها رشد می‌کنند دیده می‌شود، که به جریان چرکی یا تشکیل فیستول در لثه‌ها ختم می‌شود.

کیست ابتدایی

کیست ابتدایی یا ایجاد کیست کراتوئید، تشکیل پاتولوژیک جوانه دندان با اختلالات بافت‌های دندانی است.

کیست باقیمانده

کیست باقی مانده به عنوان یک عارضه از کشیدن غیر استاندارد دندان و عفونت زخم رخ می‌دهد. گاهی اوقات بر روی ریشه دندان خرد شده رشد می‌کند و به ریشه دندان مجاور منتقل می‌شود.

کیست رویشی

کیست رویشی شایع‌ترین کیست در کودکانی است که در گروه سنی 7 تا 12 سال قرار دارند. این شکل بیماری در روند رشد دندان دائمی ایجاد می‌شود. در کودکان اغلب کیست‌ها بر روی دندان آسیاب شکل می‌گیرند، اما گاها روی دندان‌های نیش فوقانی و در سینوس آرواره‌ای یافت می‌شوند.

کیست‌های دندان باعث چه مشکلاتی می‌شوند؟


کیست‌های دندانی می‌توانند مشکلات متعددی مانند درد و یا تورم در هنگام عفونت، تضعیف فک، فشار آوردن به دندان‌های دیگر و غیره را ایجاد کنند.

تشخیص


kistdandan

ممکن است زمانی متوجه شوید که فرزند شما کیست دندان دارد که دندان او عفونت کرده است (ممکن است درد داشته باشد). دندانپزشک کودک شما می‌تواند پس از مشاهده اشعه ایکس سه بعدی دندان یا فک، به شما بگوید که کودک شما کیست دندان دارد. بعضی از کودکان زمانی متوجه می‌شوند که کیست دندان دارند که به علت ضعیف شدن فک در اثر وجود کیست، دچار آسیب فک می‌شوند.

کیست‌های دندان چگونه درمان می‌شوند؟


درمانی که دندانپزشک یا جراح دهان و فک شما برای کیست دندان در کودکان توصیه می‌کند به محل، نوع و اندازه کیست بستگی دارد. درمان اندودانتیکس می‌تواند برای برخی از موارد و یا کشیدن دندان برای سایر موارد استفاده شود. برخی از درمان‌ها عبارتند از:

اندودانتیکس درمانی (عصب کشی)

اندودانتیکس درمانی

عصب کشی دندان ممکن است برای درمان کیست‌ دندان در کودکان استفاده شود. این درمان به این صورت است که پالپ عفونی دندان حذف می‌شود. این کار برای جلوگیری از ایجاد عفونت بیشتر انجام می‌شود. عصب کشی دندان با استفاده از یک ماده سوزن مانند و دسترسی به ریشه دندان انجام می‌شود. این کار ناحیه خاصی را که کیست واقع شده است، هدف قرار می‌دهد. این سوزن به داخل ناحیه وارد و محتوای کیست را تخلیه می‌کند. باید مواد خطرناکی را که به دندان‌های شما آسیب می‌رساند را از بین ببرد. از همه مهمتر، این درمان عمدتا یک روش غیر تهاجمی است که نیازی به برش شدیدی نخواهد داشت.

جراحی

جراحی

جراحی ممکن است برای کمک به برداشتن کیست استفاده شود. روش جراحی با باز کردن محل اطراف لثه‌هایی که در آن‌ها کیست یافت می‌شود، عمل می‌کند. این عمل برای حذف کیست‌هایی است که بیش از حد در عمق ناحیه فک قرار دارند و نمی‌توان به راحتی از طریق عصب کشی به آنها دسترسی پیدا کرد. این درمان می‌تواند یک فرآیند دشوار باشد که ممکن است چند هفته طول بکشد تا بتوانید از آن بهبودی یابید. این دوره بهبودی به این دلیل است که به لثه‌ها اجازه بهبودی مناسب داده شود. با این حال، اگر یک فرآیند حذف ایمن عمل نکند، باید به کار آید. کودک شما به بررسی‌های منظم نیاز خواهد داشت تا مشاهده شود که کیست دوباره رشد نکند. کودک شما باید یک چکاپ مناسب انجام دهد تا اطمینان حاصل گردد که کیست بی‌خطر است و کنترل آن خیلی سخت نمی‌شود.

کشیدن دندان

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که نیاز به کشیدن دندان باشد. این درمان برای مواردی است که درمان عصب کشی یا روش جراحی دیگر عمل نمی‌کند. در چنین موردی، دندان باید به طور کامل کشیده شود. ناحیه‌ای که کیست دهان در آن قرار دارد تمیز خواهد شد. سپس یک ترکیب استخوانی مصنوعی در ناحیه اضافه خواهد شد. این کار برای حذف تمام آثار باقیمانده از کیست و برای جلوگیری از رشد دوباره آن می‌باشد. فرآیند حذف کیست دهان برای فرزند شما فرصتی فراهم می‌کند تا در آینده بتواند ایمپلنت جدید قرار دهد. این امکان به شرطی فراهم می‌شود که ناحیه بهبود یافته باشد و هیچ مشکلی در ساختار فک وجود نداشته باشد.

پیشگیری


دندان‌هایی که زنده می‌مانند، به ندرت دچار کیست‌هایی در کنار خود می‌شوند. اگر عصب‌هایی که در دندان وجود دارند، بمیرند (در اثر عفونت یا آسیب)، باید به صورت حرفه‌ای درمان شوند تا از تبدیل شدن دندان به یک منبع عفونت جلوگیری شود. اگر این کار موفق آمیز باشد، بافت‌های کنار ریشه نباید برای ایجاد کیست دهان (یا آبسه) تحریک شوند. به همین دلیل است که مراجعات منظم به دندانپزشک بسیار مهم می‌باشند. گاهی اوقات، دندانپزشک کودک شما نگران است که کودک شما ممکن است دندان نهفته داشته باشد. توموگرافی کامپیوتری 3 بعدیi-CAT برای چنین مواردی توصیه می‌شود تا بتوانید موقعیت دندان و وضعیت سلامتی را بررسی کنید. این کار می‌تواند به تشخیص کیست‌ها در زمان کوچک بودن و یا جلوگیری از تشکیل کیست‌ها با از بین بردن نقطه شروع بالقوه کمک کند.