مراقبت حین ارتودنسی کودک:تغذیه،نحوه ی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

درمان ارتودنسی برای اصلاح نا مرتبی دندان کودکان و اطمینان از صاف و منظم بودن دندان کودک در تمام عمر ضروری است. بریس دندانی نباید تغییرات چندانی را در فعالیت­های روزمره کودک ایجاد کند. مراقبت از ارتودنسی برای تضمین درمان اهمیت بسیار زیادی دارد. مراقبت و نگهداری مناسب از دندان علاوه بر بهبود وضعیت سلامت دهان، لبخندی زیبا به بیمار می­بخشد.

اگر کودک شما از بریس یا سایر روشهای درمان ارتودنسی استفاده می­کند، کسب اطلاعات در خصوص آنچه باید قبل از درمان، حین درمان، و پس از آن انجام داد، اهمیت بسیار زیادی دارد. برای موفقیت آمیز بودن فرایند درمان ارتودنسی کودک می­توانید به متخصصین ما در کلینیک ما مراجعه کنید. به منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.


مراقبت های حین درمان ارتودنسی کودک


در مدت زمانی که دندان های کودک تحت درمان ارتودنسی است با رعایت یک سری از مراقبت های خاص میتوان از دندان های کودک محافظت کرد و مانع از ایجاد مشکلات برای دندان های کودک شد. این مراقبت ها عبارتند از:

خوردن

خوردن

کودک باید از خوردن غذاهای سفت، جویدنی، چسبناک و مواردی از این قبیل خودداری کند. این مواد غذایی می­توانند باعث شل شدن، خم شدن، و حتی شکستن براکت و وسایل دندانی شوند. والدین باید به کودک غذاهای نرم بدهند و غذای او را قبل از خوردن به قطعات کوچک تقسیم کنند و اجازه ندهند کودک چیزی را گاز بزند. باید همه میوهها مانند سیب یا گلابی را قبل از خوردن به قطعات کوچک تقسیم کنند. نباید به کودک اجازه داد آدامس یا تکه­های یخ را بجود. پس از هر وعده غذایی و خوردن مواد خوراکی، بریس دندانی را به منظور مشاهده شل شدگی یا شکستگی بررسی کنند و در صورت بروز هرگونه مشکلی به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنند.

مسواک زدن

مسواک زدن

مراحل مسواک زدن با توجه به نوع بریسی که کودک استفاده می­کند، باید کودک پس از هر وعده غذایی دندان­هایش را مسواک بزند. برای جلوگیری از بروز مشکلات دهان و دندان باید تا حد امکان دندان و بریس را تمیز نگه داشت. کودک باید پس از مسواک زدن دندان­هایش را با آب یا دهان شویه بشوید. بهتر است از مسواک نرم و گرد که وضعیت مناسبی دارد استفاده کرد. مسواک کودکانی که از بریس استفاده می­کند زودتر خراب می­شود بنابراین باید به طور مرتب مسواک خود را عوض کنند، بنابراین باید همیشه چند مسواک در دسترس آنها قرار داشته باشد. والدین باید دقت کنند که کودک هنگام مسواک زدن علاوه بر دندان، زبان خود را نیز بشوید.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان بخش مهمی از فرایند بهداشت دهان و دندان است. استفاده از بریس باعث طولانی شدن کشیدن نخ دندان می­شود، گاهی اوقات برای تمیز کردن زیر بریج و عبور دادن نخ دندان استفاده از فلاس تریدر ضروری خواهد بود. والدین باید اطمینان حاصل کنند که کودک همه قسمت­های دندان و بین براکت­ها را هر شب قبل از خوابیدن تمیز می­کند. پس از آنکه کودک دندانهایش را مسواک زد و از نخ دندان استفاده کرد، باید بریس ظاهری تمیز و درخشان پیدا کند و به راحتی لبه­های بریس دیده شود.

استفاده از وسایل متحرک دندانی

کودک باید طبق دستور پزشک از وسایل و تجهیزات دندانی خود استفاده کند. استفاده از این وسایل به ایجاد بهترین نتایج کمک می­کند. والدین باید در هر مراجعه به متخصص ارتودنسی، وسایل و تجهیزات دندانی را به همراه داشته باشند. والدین باید به منظور جلوگیری از تشکیل پلاک دندان، وسایل متحرک دندانی را صبح و شب تمیز کنند و هنگامی که کودک از وسایل دندانی استفاده نمی­کند آن را درون جای مخصوص خود قرار دهند. باید از قرار دادن وسایل دندانی متحرک روی پارچه یا دستمال خودداری کرد زیرا گاهی اوقات به اشتباه دور انداخته میشود. کودک باید هنگام حضور در فعالیت­های جسمانی، وسایل متحرک دندانی خود را خارج کند، اما برای محافظت از دندان، لثه و لب از محافظ دهانی استفاده کند.

موم دندان

موم دندان می­تواند در نقاطی از دهان یا لثه که دچار التهاب شده­اند بسیار مفید باشد. استفاده از موم دندان در هنگام خواب بسیار مفید است، زیرا شب­ها دهان خشک تر می­شود، اما در طول روز به علت نوشیدن آب این عارضه رخ نمی­دهد.

الاستیک ارتودنسی

ممکن است در طول درمان ارتودنسی، متخصص دندان پزشک کودک از الاستیک ارتودنسی برای انطباق دندان و بایت استفاده کند. الاستیک ارتودنسی تحت عنوان باند کشی شناخته می­شود و معمولا روی دندان­های بالا و پائین قرار داده می­شود و فشار ناشی از آنها باعث ایجاد تغییر است در دندان و بایت می­شود. کودک باید همیشه از الاستیک ارتودنسی استفاده کند، اما می­تواند هنگام غذا خوردن و مسواک زدن آنها را خارج نماید سپس از یک الاستیک جدید استفاده کند. استفاده نکردن از الاستیک به صورت دائمی باعث طولانی شدن فرایند درمان و التهاب مزمن می­شود.

در صورت آسیب دیدن بریس­های ثابت چه باید کرد؟


در صورت آسیب دیدن بریس فلزی یا سرامیکی باید آنها را ترمیم کرد، که این امر باعث طولانی شدن فرایند درمان می­شود. در صورتی که سیم بریس شل شود، منجر به التهاب دهان و دندان می­گردد و عدم مراجعه به دندان پزشک باعث ایجاد مشکلات دهانی مانند زخم می­شود. در این حالت باید قبل از مراجعه به دندان پزشک، سیم شل شده را خارج کرد و برای جلوگیری از مشکلات و درد بیشتر از واکس ارتودنسی برای پوشاندن نقاط مختلف دهان کودک استفاده نمود، سپس در اسرع وقت به دندان پزشک کرد.

چگونه از وسایل متحرک دندانی محافظت کنیم؟


اگر کودک شما از وسایل متحرک دندانی مانند نگه دارنده استفاده می­کند، باید هنگامی که نگه دارنده را از دهان خارج می­کند آن را یک مکان تمیز و بهداشتی قرار دهید تا از آلوده و گم شدن آن جلوگیری شود. کودک باید فقط زمانی اقدام به خارج کردن آن نماید که قصد دارد دندان­های خود را مسواک بزند، شنا کند، یا در ورزشهایی که بازیکنان تماس فیزیکی بالایی دارند مانند راگبی و فوتبال، شرکت نماید. هر روز وسایل متحرک دندانی خود را تمیز کند و از آب و مسواک برای تمیز کردن آن استفاده نماید، آب داغ و خمیردندان به وسایل متحرک دندانی آسیب می­رسانند.

آیا کودک من در طول انجام درمان ارتودنسی می­تواند ورزش انجام دهد؟


کودکانی که از بریس استفاده می­کنند می­توانند در فعالیت­های ورزشی شرکت کنند، در حقیقت در صورت بروز هرگونه ضربه به دندان، بریس به نگه داشتن آنها در مکان خود کمک می­کند. باید روی بریس از محافظ لثه استفاده کرد. کودک باید هنگام دوچرخه سواری، اسکیت، تخته اسکیت سواری کردن، و هرگونه فعالیت ورزشی که تماس فیزیکی بالایی دارد از محافظ لثه استفاده کند.

آیا انجام ارتودنسی در کودک دردناک است؟


نصب بریس روی دندان یک فرایند بدون درد است، با این حال هنگامی که سیم­ها شروع به حرکت دادن دندان­ها می­کنند، کودک احساس درد و ناراحتی را احساس خواهد کرد. درد و ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است دو روز طول بکشد. مسکن­هایی که کودک برای سردرد مصرف میکند، می­تواند به تسکین درد دندان او کمک نماید باید قبل از مصرف دارو بروشور آن را به دقت مطالعه کرد. هنگامی که دندان­ها شروع به حرکت می­کنند، بیمار احساس می­کند که دندان­هایش شل شده­اند. این عارضه کاملا طبیعی است و هنگامی که دندان­ها با محل جدید خود انطباق پیدا کنند مجددا محکم می­شوند. ممکن در ابتدا، براکت­ها با طرفین گونه و لبهای کودک اصطکاک داشته باشند دندان­پزشک پس از تنظیم بریس کودک، به او واکس ارتودنسی می­دهد تا برای جلوگیری از اصطکاک براکت با دهان از آن استفاده کند. دهان کودک به سرعت با بریس مطابقت می­یابد و کودک می­تواند تا زمانی که به بریس عادت می­کند از واکس ارتودنسی استفاده نماید.

آیا در طول درمان ارتودنسی کودک باید به متخصص دندان پزشک اطفال مراجعه کرد؟


پاسخ این سوال مثبت است. رعایت بهداشت دهان و دندان برای اطمینان از نتایج مورد انتظار درمان ارتودنسی ضروری است. بنابراین باید در زمان­های تعیین شده کودک را نزد متخصص برد تا چکاپ و تمیز کردن دندان­های کودک را انجام دهد.

چه زمانی مراجعه ارتودنسی کودک به دندان پزشک لازم است؟


مراجعه ارتودنسی کودک

زمانی که کودک درد زیادی را احساس می­کند، سیم بیرون آمده است، یا قسمت­هایی از وسایل دندانی شل شده یا افتاده­اند و کودک درد زیادی را تحمل می­کند و نمی­توان در منزل کاری برای او انجام داد، باید فورا به دندان پزشک مراجعه کرن. بهتر است والدین با اجزای ارتودنسی آشنا شوند تا بتواند به راحتی فرایند پذیرش کودک خود را انجام دهند.