نگه دارنده یا ریتینر کودکان بعد از درمان ارتودنسی برای حفظ نتایج درمان

نگه دارنده یا ریتینر کودکان بعد از درمان ارتودنسی برای حفظ نتایج درمان

ریتینر یا نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی، نوعی پلاک‌های ارتودنسی هستند که از آن‌ها برای نگه‌داشتن دندان‌ها در جای خود، بعد از برداشته شدنّ استفاده می‌شود. ثابت شدن دندان‌های کودک در موقعیت جدیدشان کمی زمان می‌برد. با استفاده از ریتینر، کودک می‌تواند از جابجا شدن دندان‌هایش جلوگیری کند. برخی از نگه‌دارنده‌ای ارتودنسی ممکن است متحرک باشند. نگه‌دارنده‌های دیگر ثابت هستند که در پشت دندان‌های کودک بسته می‌شوند. برخی از نگه‌دارنده‌ها از جنس پلاستیکی و سیم‌های فلزی هستند. برخی دیگر لاستیکی می‌باشند؛ و مانند سیم‌کشی‌های دندان، اشکال نگه‌دارنده‌های ارتودنسی را نیز می‌توان به سلیقه‌ی خود انتخاب کرد. انواعی از ریتینرهای شب نما یا ریتینرهایی عکس‌دار موجود هستند.

هرگاه درمان ارتودنسی به پایان رسید، کودکان و نوجوانان به لبخندی جدید و زیبا دست خواهند یافت که اصلاح آن حدود یک سال به طول انجامیده است؛ اما این درمان هنوز تمام نشده است. برای حفظ این لبخند زیبا، کودک باید این درمان را با بکار بردن فرآیند مراقبت‌های بعد از ارتودنسی ادامه دهد. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ها بعد از درمان ارتودنسی به‌منظور پیشگیری از بازگشت دندان‌های کودک به حالت قبل استفاده از ریتینرها می‌باشد. متخصصین ما در کلینیک اطفال پس از پایان درمان ارتودنسی بهترین ریتینرهای دندانی را برای کودک شما طراحی خواهند کرد. به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ما تماس بگیرید.


نگه‌دارنده‌های ارتودنسی چگونه عمل می‌کنند؟


متخصص ارتودنسی، با استفاده از همان فرآیندی که برای بریس‌های اینویزیلاین بکار می‌برد، یک اسکن نهایی روی دندان‌های کودک انجام می‌دهد. بعد از پایان یافتن این اسکن، یک ریتینر یا نگه‌دارنده‌ای برای دندان‌های جدید او ساخته می‌شود که کاملاً روی دندان‌های کودک منطبق می‌شود. بعضی بیماران این تصور غلط را دارند که آخرین پلاک‌های نامرئی (اینویزیلاین) می‌توانند مانند یک ریتینر عمل کنند و به این صورت در زمان، هزینه یا ویژگی‌های فیزیکی صرفه‌جویی می‌کنند. این تصور غلط است به خاطر این واقعیت که این پلاک‌ها برای استفاده‌ی بلندمدت ساخته نشده‌اند و با گذشت زمان می‌توانند ضعیف شوند. ازآنجایی‌که این پلاک‌ها تنها برای دوره‌های ماهانه ساخته‌شده‌اند، ممکن است خیلی سریع کثیف شوند. طراحی این پلاک‌ها به‌گونه‌ای نیست که برای تمیز کردنشان، همان روشی را بکار ببریم که برای ریتینرها استفاده می‌کنیم و بنابراین روزبه‌روز فرسوده‌تر می‌شوند و دیگر کارایی نخواهند داشت. تا آنجایی که برای ریتینرها ثابت‌شده است، برای دندان‌های پایینی تنها می‌توان از ریتینرهای سیمی معمولی استفاده کرد، اما برای دندان‌های بالایی، بیماران دو گزینه‌ی عمده برای انتخاب دارند.

دستگاه‌های نگه‌دارنده


انواع ریتینرهای قابل‌استفاده در کودکان عبارت‌اند از:

ریتینرهای سیمی معمول

ریتینرهای سیمی معمول

ریتینرهای سیمی معمولی و سنتی، پرکاربردترین روش برای صاف و ردیف نگه‌داشتن دندان‌های کودکان می‌باشند. این ریتینرها دارای یک سر پلاستیکی هستند که در سقف دهان جای می‌گیرد و یک سیم خم شونده که در امتداد دندان‌ها کشیده می‌شود. تمیز کردن این فرم از نگه‌دارنده ساده است و این پلاک‌ها از دوام بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. متخصصین ارتودنسی معمولاً برای بیمارانی که فعالیت‌های روزمره ی زیادی دارند، ریتینرهای سیمی را توصیه می‌کنند. این ریتینر همچنین به دندان‌ها اجازه می‌دهد تا به‌طور طبیعی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. یکی از کاستی‌های این نگه‌دارنده‌ها این است که افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند تا زمانی که به قرارگیری قسمت پلاستیکی در دهانشان عادت کنند اغلب نوک زبانی صحبت خواهند کرد. ریتینرهای سیمی همچنین در دهان بسیار مشخص و قابل‌رؤیت هستند، برخلاف ریتینرهای صفحه‌ای که شفاف می‌باشند.

ریتینرهای پلاستیکی شفاف

ریتینرهای پلاستیکی شفاف

این پلاک‌های نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی ازلحاظ ظاهری شبیه به پلاک‌های اینویزیلاین در ارتودنسی نامرئی هستند اما از مواد بادوام‌تری ساخته‌شده‌اند. این ریتینرها که بنام Vivera Retainers شناخته می‌شوند، مانند پلاک‌های اینویزیلاین بروی دندان‌ها قرار می‌گیرند و دندان‌ها را می‌پوشانند. ازآنجایی‌که هیچ‌چیزی در کام دهان قرار نمی‌گیرد، صحبت کردن در حین استفاده از این پلاک‌ها آسان‌تر خواهد بود. همچنین این نگه‌دارنده‌ها، شفاف هستند که باعث می‌شود تا هنگام استفاده کمتر قابل‌تشخیص و قابل‌رؤیت باشند. اگر ریتینر به‌خوبی تمیز نشود، ممکن است زرد یا خاکستری‌رنگ شود که می‌تواند روی ظاهر دندان‌ها تأثیر داشته باشد. همچنین ازآنجایی‌که ریتینرهای پلاستیکی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و آن‌ها را می‌پوشانند، دندان‌ها قادر نیستند که به‌طور طبیعی در کنار هم قرار بگیرند.

مراقبت از نگه‌دارنده‌ها


مراقبت از ریتینر، برای دستیابی به بهترین نتایج بسیار حائز اهمیت است. با این کار، از خریداری کردن زودبه‌زود یک ریتینر جایگزین جلوگیری خواهد کرد.

تمیز نگه‌داشتن ریتینر

تمیز نگه‌داشتن ریتینر، مهم‌ترین کاری ست که هر کودک باید آن را به‌طور منظم انجام دهد. باکتری‌های مضر می‌توانند در داخل یک ریتینر انباشته شوند و به دندان‌هایی که ریتینر از آن‌ها محافظت می‌کرد، آسیب برسانند. بجای استفاده از خمیردندان‌های زبر و ساینده‌ای که می‌توانند به و نگه‌دارنده دندان آسیب بزنند، دو روش تمیزکاری اساسی وجود دارد. اولین روش این‌که می‌توان ریتینر را با استفاده از صابون و آب شست و تمیز کرد. گزینه‌ی دیگر، خریداری قرص‌هایی ست که مخصوص تمیز کردن ریتینر ساخته‌شده‌اند. این روش آسانی می‌باشد زیرا تنها لازم است که ریتینر را در آبی که این قرص در آن حل‌شده است، به مدت 20 دقیقه بخیسانید.

محافظت از ریتینرها در هنگام خوردن و آشامیدن

محافظت از یک ریتینر در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن، یکی دیگر از مراحل مهم در مراقبت از پلاک‌های نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی است، خصوصاً برای ریتینرهای پلاستیکی. برای جلوگیری از گیرکردن غذا در داخل ریتینرها، باید هنگام غذا خوردن آن‌ها را از دهان درآورید. هرگاه غذا خوردن کودک تمام شد، باید دندان‌هایش را مسواک بزند، ریتینر را بشوید و سپس آن را در دهانش قرار دهد. هنگامی‌که ریتینر پلاستیکی در دهان دارید، نباید نوشیدنی‌های داغ مصرف کنید. حرارت نوشیدنی می‌تواند ریتینر را ذوب کند و دیگر به‌خوبی بروی دندان‌ها قرار نمی‌گیرد.

اجتناب از کارهای مضر

اجتناب از کارهای مضر در حین استفاده از یک ریتینر می‌تواند دندان‌ها را در برابر چندین آسیب خطرناک حفظ کند. کودکانی که ورزش می‌کنند و فعالیت بسیار زیادی دارند، باید از ریتینر سیمی کلاسیک استفاده کنند زیرا این نوع ریتینرها دوام بسیار زیادی دارند. کودکان همچنین هرگز نباید آدامس یا تافی‌های چسبنده بجوند زیرا ممکن است در ریتینر گیر کنند.

استفاده از ریتینرها چقدر طول می‌کشد؟


هرگاه درمان ارتودنسی بیمار به اتمام برسد، باید مابقی عمر خود را از ریتینر استفاده کند. اگرچه این مسئله‌ای وحشتناک است، اما معمولاً ریتینرها را باید در طی شب و هنگام خواب استفاده کرد. اکثر کودکان حدوداً شش ماه به‌صورت روزانه از ریتینر استفاده می‌کنند، بعد از شش ماه تنها لازم است که هنگام خواب از آن‌ها استفاده کنند. البته این مدت‌زمان و نحوه‌ی استفاده، به وضعیت کودک نیز بستگی دارد.

هزینه ریتینر برای کودکان چقدر است؟


میزان هزینه مربوط به ساخت ریتینر در کودکان مختلف است. مقدار این هزینه‌ها به تخصص پزشک، نوع ریتینر ساخته‌شده و مواد مورداستفاده در ساخت آن دارد. به‌منظور کسب اطلاع از میزان دقیق هزینه‌های مربوط به ساخت ریتینر در کودکان با دندان‌پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید