وارنیش فلوراید تراپی (درمانی) در کودکان

وارنیش فلوراید یک پوشش محافظتی است که بر روی دندان‌های کودکان قرار داده می‌شود. درمان وارنیش فلوراید به کاهش حساسیت دندان‌ها کمک می‌کند و همچنین محفاظت بیشتری از مینای دندان فراهم می‌نماید. وارنیش فلوراید را می‌توان در نوزادان از زمانی که اولین دندان‌هایشان را در می‌آورند، انجام داد. این فرآیند شامل یک ژل زرد رنگ است که با یک برس نرم بر روی سطوح دندان قرار داده می‌شود. ژل به سرعت در مکان مورد نظر خشک می‌شود و طعم مطلوبی دارد. هنگامی که کاربردهای وارنیش فلوراید به عنوان بخشی از یک روند پیشگیرانه دندانپزشکی استفاده می‌شوند، می‌توانند در درمان پوسیدگی دندان‌ها بسیار موثر باشند. فلوراید را می‌توان تا چهار بار در سال از سن دو سالگی استفاده کرد. اعمال آن سریع و ساده است و می‌تواند به راحتی در کلینیک انجام شود.

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که برای دهه‌ها برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار گرفته است. در اکثر کشورها، فلوراید به بیشتر خمیر دندان‌ها و آب آشامیدنی اضافه می‌شود. یکی از روش‌های رایج برای محافظت دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان استفاده از روش وارنیش فلوراید درمانی است. این روش بسیار ساده و بی‌خطر است ولی بایستی تحت نظر دندانپزشک کودکان انجام شود تا عوارض جانبی ممکن را به همراه نداشته باشد. به منظور اطلاع از جزییات وارنیش فلوراید درمانی می‌توانید با متخصصین ما در ارتباط باشید. به منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره ما تماس بگیرد. 


فلوراید چگونه عمل می‌کند؟


فلوراید دارای چندین مکانیسم ضد پوسیدگی است. به طور موضعی، سطح پایین فلوراید در پلاك و بزاق مانع از تخریب مینای دندان و باعث تقویت دوباره آن می‌شود. فلوراید همچنین با تأثیر بر فعالیت متابولیکی باکتری‌های کاریوژن، از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. سطح بالای فلوراید، مانند میزانی که در ژل‌های موضعی یا وارنیش استفاده می‌شود، یک لایه موقت از مواد کلسیمی شبیه فلوراید بر روی سطح مینا ایجاد می‌کنند. هنگامی که pH در واکنش به تولید اسید کاهش می‌یابد، فلوراید آزاد می‌شود تا برای ساخت دوباره مینا در دسترس دندان قرار گیرد یا بر متابولیسم باکتری تاثیر بگذارد. اعتقاد اولیه این بود که فعالیت اصلی فلوراید، جلوگیری از پوسیدگی دندان در هنگام رشد مینای دندان است، اما غلظت فلوراید در مینای سالم به طور کامل کاهش پوسیدگی دندان را به همراه ندارد. به بیان بیش از حد ساده فلوراید سیستمیک یا موضعی است. فلورایدی که قورت داده می‌شود، مانند آب فلوراید دار و مکمل‌های غذایی، ممکن است تاثیر موضعی روی دندان‌های رشد کرده داشته باشند (قبل از خورده شدن و همچنین اثر موضعی ناشی از افزایش سطح فلوراید بزاق و درزهای لثه). علاوه بر این، سطح بالای فلوراید پلاسما می‌تواند سطح بیرونی دندان‌های کاملا مینرالیزه شده اما بیرون نیامده را درمان کند. به طور مشابه، فلوراید موضعی که بلعیده می‌شود ممکن است یک اثر سیستمیک داشته باشد.

اهمیت وارنیش فلوراید


وارنیش فلوراید یک فرم بسیار غلیظ از فلوراید است که توسط دندانپزشک به عنوان یک نوع درمان فلوراید موضعی روی سطح دندان استفاده می‌شود. این درمان یک لایه دائمی نیست اما با توجه به ماهیت پایدار آن می‌تواند چند ساعت در تماس با سطح دندان قرار گیرد. ممکن است به مینا، عاج دندان یا سطح محکم خارجی ریشه دندان اعمال شود و می‌تواند برای کمک به پیشگیری از پوسیدگی، ساخت مجدد سطح دندان و درمان حساسیت دندان‌ها استفاده شود.

متقاضیان


وارنیش فلوراید درمانی کودکان برای اکثر کودکان مناسب است، اما دندانپزشک باید بداند که آیا فرزند شما سابقه آلرژی دارد یا خیر، به خصوص در مورد چسب‌های پلاستیکی و یا اگر به دلیل آسم یا سایر آلرژی‌ها در بیمارستان بستری شده باشد. اگر کودک شما در روز درمان دارای هر گونه آفت دهان باشد، وارنیش فلوراید درمانی کودکان را نمی‌توان مورد استفاده قرار داد. اگر کودک قرص یا قطره فلوراید مصرف می‌کند، نباید در روز قبل از درمان و دو روز بعد از استفاده از وارنیش فلوراید، از آن‌ها استفاده شود. اگر در حال حاضر فرزند شما دچار پوسیدگی دندان است، وارنیش فلوراید درمانی کودکان کمک می‌کند تا پیشرفت پوسیگی دندان متوقف یا کند شود تا زمانی که کودک شما تحت درمان در مطب دندانپزشکی قرار گیرد یا تا زمانی که اولین دندان‌هایش به طور طبیعی بیفتند. فرزند شما باید وارنیش فلوراید انجام دهد، در صورتی که:

 •  شما یا فرزندان دیگرتان در 12 ماه گذشته دچار پوسیدگی شده‌اید.
 •  کودک شما با یک شیشه حاوی نوشیدنی غیر از آب می‌خوابد.
 •  دندان‌های کودک شما روزانه با خمیر دندان فلوراید تمیز نمی‌شوند.

روش وارنیش فلوراید درمانی کودکان


داندانپزشک اطفال برای انجام وارنیش فلوراید تراپی کودکان به صورت زیر عمل می‌کند:

 •  دندان‌ها را با تکه‌ای گاز خشک کنید.
 •  وارنیش فلوراید را به تمام سطوح دندان در آن ناحیه اعمال کنید.
 •  در هر بخش تکرار کنید تا تمام دندان‌ها با وارنیش پوشیده شده باشند.
 •  وارنیش بلافاصله در تماس با بزاق در محل ثابت می‌شود.

مراقبت‌های بعدی


فلورایدتراپی کودکان به خوبی فلوراید و یک پوشش محافظتی را برای سطوح دندان کودک فراهم می‌کند. برای به دست آوردن حداکثر مزایا، از فرزند خود بخواهید تا:

 •  حداقل 4 تا 6 ساعت مسواک نزند یا نخ دندان نکشد.
 •  در صورت امکان، تا فردا صبح صبر کنید و سپس به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ادامه دهید.
 •  از یک رژیم غذایی نرم برای ادامه امروز استفاده کنید.
 •  از نوشیدنی‌های گرم و محصولات حاوی الکل (به عنوان مثال نوشیدنی‌ها، شوینده‌های دهان و غیره) اجتناب کنید.
 •  در ادامه روز درمان، کودک شما قادر خواهد بود تا وارنیش را روی دندان خود احساس کند. هنگامی که مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن دوباره ادامه می‌یابد، وارنیش در طی چند روز آینده از سطح دندان برداشته خواهد شد.

عوارض


وارنیش فلوراید درمانی مانند هر روش درمانی دیگر ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد که بعضی از این عوارض وارنیش فلوراید تراپی کودکان عبارتند از:

 •  لکه‌های سفید بر روی دندان، اگر فلوراید به مقدار بیشتر از میزان توصیه شده در درمان استفاده شود، این لکه‌ها ممکن است ایجاد شوند. این لکه‌ها اغلب برای هیچ کس قابل توجه نیستند.
 •  تهوع، استفراغ یا درد شکمی
 • آفت‌های دهان
 •  بثورات (در صورت حساسیت به فلوراید)
 •  واکنش‌های جدی‌تر مانند مشکلات استخوانی و خونریزی‌های دستگاه گوارش می‌تواند رخ دهد، اما این عوارض معمولا به دلیل استفاده طولانی مدت از دوزهای بسیار بالاتر از مقدار توصیه شده فلوراید اتفاق می‌افتند.

سوالات رایج


وارنیش فلوراید چه مدت دوام دارد؟

وارنیش دندان یا فلوراید تراپی در کودکان برای چندین ماه از دندان‌ها محافظت می‌کند. بهترین کارایی زمانی است که هر سه تا شش ماه دوباره انجام شود.

فرزندم به چه روش‌های دیگری می‌تواند فلوراید دریافت کند؟

منابع زیادی از فلوراید وجود دارد. آب و خمیر دندان فلوراید دار رایج‌ترین آن‌ها هستند. همچنین در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها یافت می‌شود. بنابراین اطمینان از این که فرزند شما یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D دریافت می‌کند، یک راه عالی برای حفظ دندان‌های سالم است. دندانپزشک کودک شما همچنین ممکن است یک درمان فلوراید موضعی را در طول مراحل مختلف رشد کودک در طی مراجعه به مراکز بهداشتی و یا دندانپزشکی توصیه کند.

کودکم از چه زمانی باید استفاده از خمیر دندان فلوراید را شروع نماید؟

برای کودکان کمتر از 3 سال، به محض اینکه دندان‌ها شروع به بیرون آمدن کردند، والدین و پرستاران کودک باید با استفاده از خمیر دندان فلوراید در حد مجاز و نه بیشتر از یک ذره یا اندازه دانه برنج، شروع به مسواک زدن دندان‌های کودک کنند. برای کودکان 3 تا 6 ساله، والدین و پرستاران باید بیش از یک نخود از خمیر دندان فلوراید استفاده نکنند. دندان‌ها باید دو بار در روز (صبح و شام) یا به صورتی که دندانپزشک یا پزشک گفته است، به طور کامل مسواک زده شوند. مسواک زدن کودکان باید تحت نظارت باشد تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها از مقدار مناسب خمیر دندان استفاده می‌کنند.